Nerostou

8. září 2003

Letošní léto bylo netypické. Příliš horko a příliš sucho. Lidem postiženým loňskými povodněmi se určitě ulevilo, ale zbytek národa plakal.

Tak máme za sebou první školní týden. Učitelé stávkovali, zemřel jeden ze Sedmi statečných a ještě k tomu nerostou. O čem to mluvím? O houbách přece. Ty zvláštní výrůstky na konci doširoka rozprostřeného podzemního pletiva učarovaly celému národu. Bereme si volno v práci, abychom stihli autobus o půl čtvrté ráno, který nás zaveze do vytouženého ráje, nakupujeme proutěné koše, pláštěnky a skládací nožíky, abychom měli tu pravou výbavu na sběr hříbků, a v dlouhých telefonických rozhovorech s příbuzenstvem si vyměňujeme recepty na ty zaručeně nejlepší nakládané václavky či žampiony. V houbaření jsme předstihli rybáře, kteří s roztaženýma rukama na znamení dlouhatánského úlovku jen stěží klopýtají za pětikilovými pýchavkami, metrovými hřiby a šestnácti čtverečními metry novin, na nichž se suší rozkrájené houby. Houbaři si dovedou pěkně vymýšlet, ale taky zasněně vzpomínat na nejkrásnější, největší a nejzapeklitější úlovek. Každý správný houbař taky zná jméno Smotlacha. Jméno proroka a posla dobrých zpráv, jemuž visí na rtech při předpovědi růstu. Letos zatím moc dobrých zpráv nepřinesl. První školní týden se nepovedl, ale holínky neschovávejte, prý ještě porostou. Jenom doufejme, že je z lesa nebudeme nosit už rovnou zmražené.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.