Občanské sdružení Divé maky spustilo kampaň s názvem „Nič nerozplače nácka tak, ako úspešný Róm“
Nenávist vůči Romům je na Slovensku běžným projevem a extremismus se těší velké podpoře. A právě z tohoto důvodu občanské sdružení Divé maky spustilo vtipnou kampaň s názvem „Nič nerozplače nácka tak, ako úspešný Róm“, která poukazuje na to, že jediným účinným prostředkem proti šíření nenávisti je vzdělání.
Tvůrci kampaně poukazují na to, že jen pokud bude ve společnosti více úspěšných a vzdělaných Romů, agresivní komunita extrémistů nemá šanci na šíření nesnášenlivosti.
Správkyně organizace Divé maky Barbora Kohútiková:
„Uvědomujeme si, že kampaň je skutečně kontroverzní. Našim cílem bylo přitáhnout pozornost, takovouto kontroverzní a vtipnou formou, k tomu, co chceme komunikovat, a to, že největší předsudky v naší společnosti brání tomu, aby Romové mohli uspět. A chceme-li více úspěšných Romů, musíme je určitým způsobem i my přijmout a pracovat sami se sebou. Proto jsme šli touto trochu kontroverzní cestou. Chceme vyvolat i diskusi.“
Kampaň poukazuje na pozitivní příklady úspěšných dětí a mladých lidí z Divých makov, kteří i s podporou dárců mohli rozvíjet své schopnosti. Například mladý sedmnáctiletý chlapec z romské rodiny, Daniel Bunda, pochází z Košic a součástí Divých makov je jeden rok. Momentálně studuje na mezinárodní internátní soukromé škole pro budoucí lídry v Bratislavě. Rád se učí a má chuť měnit okolí k lepšímu. Mluví pěti cizími jazyky.
„Slovenština určitě. Angličtina, němčina, japonština, romština. A jestli počítáte i češtinu, pak i čeština. Jsem samouk. Umím si velmi dobře zapamatovat to, co slyším.“
Dano si sám vymyslel způsob, jak na svůj studijí pobyt v Japonsku sehnat peníze. Na internetu udělal sbírku humornou formou.
„Pošlite Romáka do Japonska. Udělala jsem to tak, aby se po rozkliknutí tohoto titulku objevil můj příběh. Bylo to velmi úspěšné. Během čtyř dní jsem dokázal vybrat 1200 dolarů, což mi umožnilo cestu a dokázat to.“
Pozitivním příkladem je i osmnáctiletá Dominika Čižmárová, studentka bilingvální sekce evangelického gymnázia v Banské Bystrici. Žije s mámou, které se dlouhodobě nedaří najít si práci, a otci se nedaří ze zahraničí nedaří přispívat na své děti. Dominika se hrdě hlásí k aktivním a talentovaným mladým Romům, kteří chtějí pomoct celé komunitě změnit život k lepšímu.
„Chodíme po školách, kde je projekt Teach for Slovakia, děláme tam různé akce, živé knihovny a snažíme se prostě motivovat mladé lidi svými vlastními příběhy a svým talentem.“
I mladý, jen patnáctiletý talent Dalibor Cibuľa pocházející z Klenovca je součástí Divých makov jeden rok. Momentálně studuje na umělecké konzervatoři v Banské Bystrici. Od svých deseti let hraje na cimbál.
„Měl jsem učitele, který mě naučil jen něco. Výuky jsem ale musel po určité době nechat, protože máma na to neměla dostatek financí. A učil jsem se sám. Pomáhal mi strýc. Dávám si určité cíle a postupně se jich snažím dosáhnout. Mým dalším cílem je stát se dobrým hudebníkem.“
Divé maky už od roku 2005 podporují rozvoj talentovaných romských dětí a mládeže pocházejících ze znevýhodněného prostředí. Těžištěm aktivit je stipendijní program, v rámci kterého za téměř 13 let poskytli více než 500 stipendií, přičemž všechny romské děti a mladí lidé v programu mají svého mentora, absolvují vzdělávací pobyty a dostávají systematickou podporu a motivaci prostřednictvím pozitivních vzorů.
Manažerka občanského sdružení Divé maky, Mária Potočárova Rybaričová:
„Romské děti musejí vždycky pracovat daleko víc než neromské děti, aby se dostaly na stejnou úroveň. Je těžké vůbec uvěřit tomu, že v dnešní době ještě stále existují takové předsudky a ještě existuje dokonce i segregace. Na východním Slovensku ještě stále existují školky, které mají zvláštní vchod pro romské děti a neromské děti. Stává se, že učitelka Romka, která má vysokoškolské vzdělání, nemůže učit v neromské třídě. A podobně.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.