Opatrnosti není nikdy dost a při přecházení dětí přes cestu to platí dvojnásob

3. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přechod pro chodce

Střetů dětí s vozidly není málo a rizikové období přichází se začátkem školního roku. Jak děti varovat, aby si daly pozor při přecházení přes cestu, když jdou do školy anebo domů.

Děti jsou v nebezpečí i na přechodech pro chodce. „Je třeba si uvědomit fakt, že aplikovat pravidla silničního provozu nemůžete chtít po malém dítěti. A také u dospělých dochází k tomu, že se za určitých okolností plně nevěnují řízení a dítě přehlédnou,“ připomíná v úvodu rozhovoru policejní preventista Filip Lažek.

On sám je otcem dvou malých dětí. „U té dcerky je to složitější, ta je ještě hodně malá, takže ta to má spíše formou příkazů. Ale synovi se snažím vysvětlovat, jak se chovat – nesnažím se ho moc zatěžovat nějakými pravidly, ale snažím se, aby pochopil to nejdůležitější, že to auto pro něj vytváří strašně velké nebezpečí a aby toto vzal v potaz,“ dodává preventista.

Prevence nejen mezi školáky

S koncem prázdnin se rozjíždí tradiční celorepubliková akce Zebra se za tebe nerozhlédne. „Je zaměřená zejména na zvýšený dohled v oblasti škol. Dohled vykonávají dopravní policisté doplnění o městské strážníky, a to v době příchodů dětí do škol a také v době jejich odchodů,“ připomíná Lažek.

Policisté pak také chodí do škol, kde s dětmi probírají různé dopravní situace, učí je poznávat značky a vysvětlují.

Prvňáci by minimálně zpočátku neměli chodit sami, ale měli by mít starší a zkušenější doprovod. A v tomto hrají velkou roli samotní rodiče. Je žádoucí projít společně s dětmi opakovaně cestu do školy i ze školy a přitom ukázat bezpečná místa pro přecházení vozovky.

autoři: Artur Kubica , tif
Spustit audio