Orlová vychovává malé kutily. Místní mateřinka přestavěla zimní zahradu na technickou učebnu

23. leden 2018

Rámus kladívek a dalšího nářadí se prakticky denně ozývá z mateřské školy v Orlové. Mají tam novou technickou dílnu, ve které se z předškoláků snaží učitelky vychovat malé kutily.

V Mateřské škole v Okružní ulici to vypadá jako v opravdové dílně vybavené ponky a svěráky se spoustou kladívek a hřebíků. Jen je to všechno podstatně menší. Učitelky doufají, že tak u dětí vzbudí zájem o řemeslo a stanou se z nich třeba elektrikáři, tesaři nebo zámečníci, kterých je na pracovním trhu nedostatek.

Tak jako v každé továrně i tady ve školce musí děti projít něčím, jako je bezpečnostní školení. A to jim právě dává učitelka Ivana Fidlerová. „Když budeme mít v ruce nářadí, můžeme s ním mávat?“ ptá se dětí učitelka. „Ne, protože bychom se zranili,“ odpovídají děti.

Děti v orlovské mateřince získávají zručnost v technické dílně

Šestičlenná skupinka malých kutilů právě vyrábí krmítka pro ptáky. „Než začnete řezat, musíte si tady udělat čárku tužkou,“ radí dětem. Kolem se ozývá bušení kladívek a hluk dalšího nářadí. „Já rád zatloukám hřebíky, je to moje nejoblíbenější část,“ usmívá se malý kutil.

„Děti jsou rády, když mohou něco takového využívat, tvořit. Jsou nadšené z toho, že mohou pracovat s pilkou, kladívkem, nebo s hlínou. Opravdu si myslím, že jim to dá hodně do budoucna,“ míní ředitelka školky Marie Bardoňová.

Učebnu jednotlivé skupinky dětí využívají prakticky denně a jak jim to jde, co jim to dává, jak je to baví, uslyšíte v naší reportáži (viz odkaz na poslech v úvodu článku).

Děti v orlovské mateřince získávají zručnost v technické dílně
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...