Oslavy 70. výročí osvobození Ostravy – zvukem i obrazem
Ostrava si dnes připomněla velký den. Před sedmdesáti lety ruští a čeští vojáci osvobodili město od německých okupantů. Oslavy byly velkolepé a Český rozhlas Ostrava, jako jeden z hlavních mediálních partnerů, byl u toho.
Oslavy začaly dopoledne pietním aktem v Komenského sadech. Sjeli se na něj veteráni a pamětníci ze všech koutů republiky i ze Slovenska a Polska. Nechyběli ani politici a významné osobnosti. A dorazili i ‚obyčejní‘ lidé.
„Nad námi byly boje. Každý tam samozřejmě v tom sklepě seděl. Nevěděli jsme, jestli jdou Němci, nebo Rusové,“ zavzpomínala například paní Stanislava Tesarčíková.
Souběžně s akcemi v Komenského sadech, kde jsme natáčeli a vysílali krátké vstupy do zpráv, jste v našem vysílání mohli poslouchat tematicky laděné magazíny – v pořadu Křížem krajem to byl vzpomínkový příběh z Těrlicka. Zapátráme po osudu ruského oficíra, který ležel v hlavě pamětnice Marie Chroboczkové. A v Koktejlu rozhovor s hercem Luďkem Eliášem, jemuž druhá světová válka výrazně pohnula osudem.
Ostrava plná uniforem
Památku válečných obětí uctily v pravé poledne zvony ostravských kostelů, Sokolskou třídou pak po letech znovu projely tanky i vojenské speciály.
Kolonu tvořily džípy, nákladní auta, děla na lafetách i sajdkáry. Přehlídka přilákala davy přihlížejících, kteří si nadšeně fotili členy klubů vojenské historie v dobových uniformách.
Současná vojenská technika byla naopak k vidění na centrálním Masarykově náměstí. Lidé si mohli prohlédnout obrněný transportér Pandur nebo džípy, součástí akce byl i kulturní program. Odtud už jsme vysílali delší přímé vstupy, postaral se o ně reportér Martin Knitl.
U řeky Ostravice se po letech znovu bojovalo
Asi nejatraktivnější částí dnešního programu byla ovšem ukázka bitvy o Sýkorův most na březích řeky Ostravice. Účastnily se jí i historické tanky. Také atmosféru této akce jsme se vám snažili přiblížit ve vysílání prostřednictvím živých vstupů s rozhovory a komentářem, co se na místě děje.
Kromě zvukových záznamů jsme toho i dost nafotili. Bohatou fotogalerii mapující průběh celého dne oslav najdete na našem facebookovém profilu v albu „70 snímků k 70. výročí osvobození Ostravy“ (pro prohlédnutí alba není třeba se na Facebooku registrovat).
Oslavy pak v devět hodin večer zakončil ohňostroj.
Osvobozením Ostravy skončila před 70 lety hlavní část takzvané ostravsko-opavské operace, kterou podle historiků provázely největší boje v Československu.
„Snaha ovládnout strategickou průmyslovou oblast hrála svou roli, ale nejednalo se při plánování operace zdaleka jen o Ostravu. Šlo především o to docílit průlomu do oblasti střední Moravy. Byla představa, že by se útočící jednotky 4. ukrajinského frontu spojily v prostoru kolem Olomouce s jednotkami maršála Malinovského, které pochodovaly ve směru na Brnu,“ připomněl historik Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.