Ostrava, město neřesti. Po stopách bývalých nevěstinců

19. listopad 2015

Dám si čokoládovou rybičku za 30 korun. To není přání zákazníka v cukrárně, ale tajné heslo, které v minulosti ostravským mužům v době zákazu prostituce otevíralo dveře do intimní dámské společnosti v dnešní Stodolní ulici.

Když se řekne nejstarší řemeslo, nikdo nezůstane na pochybách, o čem je řeč. Prostituce je zkrátka stará jako lidstvo samo. I v Ostravě hledávali pánové, unavení prací v těžkém průmyslu a s výplatou v kapse, útěchu v dámské náruči.

A rozhodně měli z čeho vybírat. Podnikavé dívky sem v 19. století přicházely za výdělkem stejně houfně, jako muži za prací v rozvíjejících se dolech a továrnách. Jak se prostituci v Ostravě dařilo, kde stávaly nejvyhlášenější podniky a jaká potěšení nabízely dámy galantním pánům?

V magazínu Křížem krajem se třeba také dozvíte, kde si údajně mladý dělník Klement Gottwald našel svou "animírku" Martu. Poslechněte si záznam našeho pořadu - viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek'.

Zde býval tajný nevěstinec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.