Ostravští vědci jedou na Island zkoumat dlouhověkost žraloka malohlavého

1. srpen 2022 12:02

Ostravští přírodovědci dnes vyráží na speciální expedici na Island. Chtějí tam přijít na záhadu dlouhověkosti žraloka malohlavého, který se dožívá až 400 let, zatímco ostatní druhy žraloků žijí jen desítky roků. Akademici budou odebírat vzorky jeho DNA. Výsledky výzkumu by mohly pomoct třeba ve zdravotnictví.

„Máme takovou polní laboratoř, elektroforetickou aparaturu, malou centrifugu, zkumavky na vzorky, které odebereme,“ popisuje nezbytné vybavení jeden z členů expedice Jiří červeň.

Ostravským přírodovědcům budou pomáhat i odborníci z Brna. „Budeme zkoumat žraloka malohlavého, který žije až 400 let. Takže chceme získat kompletní informaci o jeho genomu, to znamená o veškeré jeho DNA a RNA. A tyto informace nám umožní určit, co vlastně způsobuje, že může žít tak dlouho,“ vysvětluje vedoucí týmu Václav Brázda.

A jak DNA žraloka vědci získají? „Máme objednanou loď, místní rybáře, kapitána lodi a máme i speciální vybavení, takovou odběrovou svorku a ta nám vlastně umožní odebrat přímo vzorky jeho tkáně,“ dodává Brázda.

Další členka týmu Adriana Volná musela zařizovat takové praktické věci, jako je třeba rybář, který pomůže s výlovem toho žraloka. „Za pomoc vděčíme místní starostce, která nám doporučila konkrétního rybáře. Rybolov tohoto žraloka bývá vlastně historická tradice, ale v současnosti už se od toho spíše ustupuje. Momentálně je to spíše rarita,“ říká Volná.

Pokud se žraloky podaří ulovit, budou po šetrném odběru vzorků puštěni zpět do moře. Vědci by jim navíc chtěli připevnit i GPS lokátory, díky kterým budou moci získat informace o hloubkách i místech, kde žijí, nebo o tom, jak rychle se pohybují.

Šestičlenná expedice se zpátky do České republiky vrátí po 14 dnech. Další zkoumání a bádání může trvat ale i další rok.

Spustit audio