Páteční Noční linka: Idiomy

31. leden 2020

Použili jste dnes nějaký ustálený frazém, idiom, prostě slovní spojení, na která je naše řeč tak bohatá? Jste ranními ptáčaty, jednali jste s někým v rukavičkách a přihřáli jste si polívčičku?

Zkusili jste někdy Angličanovi vysvětlit, co znamená český idiom “jít na kobereček”? Ovšem i on by určitě měl práci s vysvětlením ustálených slovních spojení jako go bananas nebo let your hair down. A co ve vašem zaměstnání – nepřepadne vás někdy pocit, že tisíckrát nic umořilo osla? Všimli jste si, jak trefně někdy pomocí ustálených rčení vystihneme životní situaci?

A mimochodem, když už jdeme na kobereček, měli bychom mít na paměti, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Ale žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří a protože určitě máte pod čepicí, bude se dnes Borek Kapitančik v Noční lince těšit, že to co máte na srdci, budete mít i na jazyku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.