Páteční Noční linka: Jazyková výbava před dovolenou

30. červen 2023

Jste natolik natěšenými návštěvníky cizích zemí, že považujete za samozřejmé naučit se před dovolenou v zahraničí alespoň pár základních frází, které přijdou vhod v hotelech, obchodech, restauracích či na pláži?

Dolujete ze záhybů paměti slovenskou mluvnici? Připomínáte si, jak se počítá do deseti v řečtině a jak se řekne „dobrou chuť“ a „účet, prosím!“ v chorvatštině? Nebo spoléháte na klasickou domluvu v duchu domluvy rukama a nohama?

Napište o tom na e-mail linka@rozhlas.cz nebo zatelefonujte svůj příběh na 731 800 900 do Noční linky s Borkem Kapitančikem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.