Páteční Noční linka: Pokroky medicíny

Jak se změnilo lékařství za poslední desítky let? Čeho jste si sami všimli? Je dnes odebírání krve šetrnější? Jsou průvodní problémy chemoterapií snesitelnější? Co se změnilo v oboru rehabilitace, máte vlastní zkušenosti?

Přišli jste před lety o své blízké kvůli něčemu, co se v současnosti běžně léčí nebo operuje? Jsou nemoci, které byly dříve běžné, ale dnes o nich téměř neslyšíte? Jak bude podle vás vypadat medicína za dalších několik desítek let? Na čem by měli výzkumníci zapracovat a co je podle vás už za hranou etiky?

K tématu mě inspiroval článek o předčasně narozených dětech uveřejněný v magazínu Reportér. Neonatolog Zbyněk Straňák připomněl, že ještě před třiceti lety se považovalo za úspěch, když přežilo kilové dítě. Dnes lékaři dokážou zachránit novorozence o váze několika set gramů.

Nejmenším miminkem, které se narodilo a přežilo, je chlapeček z Tokia. Ten přišel na svět na začátku letošního roku s váhou pouhých 268 gramů. V blízké budoucnosti by se mohly děti vyvíjet i v umělé děloze.

Podle profesora Straňáka jde o budoucnost neonatologie, která je velmi blízká, v řádech několika desítek let. Jde o záchranu plodů, které by se nemohly z nejrůznějších zdravotních problémů dál vyvíjet v děloze matky. Svůj vývoj by tak mohly dokončit ve speciálních vacích s plodovou vodou. První úspěšné experimenty už mají vědci za sebou s jehňaty.