Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Hledání pokladu, nitěné knoflíky a loupeživý rytíř Mikuláš. Nejen to jsou zajímavosti hradu Potštejn

Páté, ale i příští šesté pokračování našeho letního rozhlasového putování po zámcích a hradech na Orlici nás zavedlo do Potštejna. Což je obec trochu neobvyklá už i tím, že má jak zříceninu hradu, tak také zámek.

Přednost dostal hrad, ale ještě, než jsme vystoupali k jeho branám, zastavili jsme se v "podhradí" - u domu, který se také zapsal do naší historie.

Jednota bratrská a nitěné knoflíky z Potštejna

Mikrofon pořadu "Na cestách" totiž zaznamenal podrobnosti o počátcích výroby ojedinělých nitěných knoflíků. Tahle zvláštnost, která i dnes láká jako detail výrobce textilního zboží, je spojena s domem č. p. 8 v dnešní ulici Českých bratří v Potštejně, kde jsem z kufříku "nahrál" na odpověď Danielu Vacovskému.

Tradice s historií z Podorlicka

A uslyšíte jak o knoflíkářkách a putování nitěných knoflíků do Holandska a dál do světa, tak také o propojení tohoto řemesla s Jednotou bratrskou někdy po roce 1873.

Hradní branou nejen za pokladem

Ale od zajímavé historie pohledných nitěných knoflíků jsme se brzo vydali vzhůru na zříceninu a zbytky hradu Potštejn.

Čtěte také

Kratičkou četbou příběhu z dětské omalovánky jsme si navodili atmosféru a poté zabouchali klepadlem na jednu z hradních bran. Kastelánka Iva Dostálová nás už očekávala.

Když jsme se dost vynadívali do kraje, čekala nás obhlídka jedné z nejhezčích zřícenin Podorlicka. Nakoukli jsme do kovárny i dalších míst, přečetli jsme i nápis, který snad měl vyprovokovat Jana Antonína Harbuvala-Chamaré ke hledání pokladu a pokračovali ke klíčovému místu natáčení našeho pořadu.

Hledač bez úspěchu, ale my poklad našli

V pokračovaní pořadu "Na cestách" se dozvíte, že Jan Antonín Harbuval-Chamaré natolik uvěřil pověstem o ukrytém pokladu, že hrad Potštejn prakticky zdevastoval.

Prostory pod ním propletl spoustou chodeb, ale poklad nenašel.

Jeho příběh inspiroval nejen Aloise Jiráska, který zveřejnil na stránkách časopisu Světozor v roce 1881 historickou povídku "Poklad".

Do kopání jsem se v jedné ze štol pod dohledem energické hradní kastelánky Ivy Dostálové pustil nakonec také. A jak uslyšíte a můžete i vidět na fotografiích, s pomocí cestovního kufříku, plného různých překvapení, jsem nakonec truhlu s "pokladem" našel. Odměna za námahu to byla sladká...

Kaple Svatých schodů

Nemohli jsme vynechat ani další lákadlo hradu Potštejn. Ojedinělé schodiště v Kapli sv. Jana Nepomuckého, kterému se říká Svaté schody.

Čtěte také

A je toho opět při další zastávce na cestě po hradech a zámcích na české Loiře - tedy na Orlici - ještě mnohem víc, co se můžete dozvědět.

Stačí si nás naladit jako obvykle po 18:00 v pondělí 3. srpna na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice.

Nebo si pořad "Na cestách s Petrem Voldánem" poslechnout v našem audio-archivu.

Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie začíná koncem 13. století (1295). Byl založen rodem Drslaviců pocházejícím ze západních Čech. V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty "Boží hrob" (1754) a pamětní deska Jiráskova "Pokladu". Ve vstupní čtvrté bráně je expozice dokumentující historii hradu.

A za týden vás pozvu opět do Potštejna, ale tentokrát na zámek.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.