Plynaři plánují kácení v desítce měst, dřeviny rostou poblíž potrubí

14. listopad 2018 12:00

Vzrostlou borovici a zhruba stejně velký smrk pokácí během následujících týdnů dělníci v centru Oder. Rostou totiž přímo v trase plynového potrubí. Stejné zásahy chystá plynárenská společnost tuto zimu i v dalších městech kraje.

V slunečném poledni stojím u vjezdu na oderské sídliště Míru a potkávám tady třeba paní, která venčí svého jorkšíra. „Já si myslím, že jsou pěkné. Tak jich bude škoda asi,“ říká majitelka malého psa a odchází okolo dvou vzrostlých jehličnanů, na kterých jsou žluté a oranžové značky. A to znamená, že se bude kácet.

„Plynárenská společnost nás požádala o kácení stromů, a to z toho důvodu, že stávající stromy byly v ochranném pásmu nebo přímo na plynárenském zařízení,“ říká vedoucí odboru správy nemovitého majetku oderské radnice Olga Veverková s tím, že celkem půjde k zemi pět stromů.

„Jeden použijeme na vánoční strom na náměstí, jeden bude skácen a dále se jednalo o tři stromy, které byly v mlýnském náhonu, které už byly skáceny v rámci úprav pozemku,“ dodává Veverková.

Nový Jičín se dohodl s plynaři na omezení kácení stromů

Smrk u hotelu Kalač se kácet nebude

Spor o rozsáhlé kácení v Novém Jičíně je, zdá se, zažehnán. Plynárenská firma vloni zaskočila radnici seznamem 84 stromů, které kvůli bezpečnosti plynového potrubí chtěla vykácet. Proti se ale kromě města postavili místní lidé. Plynaři nakonec ustoupili, část stromů vyškrtli a kácení dalších odložili až o čtyři roky.

Stejný problém, ale s mnohem větším počtem postižených stromů, řešil Nový Jičín. Tam plynaři ukázali na 84 dřevin. Radnice nakonec zhruba desítku uhájila.

„Buď jsou na hranici toho ochranného pásma, takže by neměly tolik překážet. Případně, že jsou z jiného důvodu hodnotné pro to město, takže tam byl vzájemný souhlas, že bychom tyto stromy zachovali,“ řekl před časem místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka (Strana zelených).

Plynárenská firma obhajuje nutnost kácení zajištěním bezpečnosti a spolehlivosti dodávek plynu. Kácet se bude až do března.

„Máme projednáno a připraveno kácení ve zhruba deseti městech Moravskoslezského kraje. Vždycky se jedná pouze o jednotky kusů ať už křovin nebo dřevin,“ říká mluvčí plynárenské společnosti Innogy Pavel Zajíc. Dodává, že firma se snaží s úřady dohodnout a jako kompenzaci nabízí třeba náhradní výsadbu.

autor: Michal Polášek
Spustit audio