Podlesí, Bohem zapomenuté místo, se probouzí k životu

9. únor 2016

Přibližně pět kilometrů za Budišovem nad Budišovkou je vesnička Podlesí. Dříve v ní žilo na 150 lidí, dnes jich je šedesát a více se obec zalidní snad jen o víkendech, kdy na chalupy přijíždějí lidé z Opavska a Ostravska. Tichá vesnice ale nedávno ožila.

Místní lidé o Podlesí říkají, že je to Bohem zapomenuté místo. Od konce druhé světové války, kdy vyhořel místní kostel, se tam toho moc neudělalo.

Teprve před dvěma roky tam parta místních nadšenců založila Spolek za naše Podlesí. Jeho cíl je jasný - zvelebování obce a hlavně obnova tradic, které v obci skoro vymřely.

Členové spolku začali stavět máje, pálit čarodějnice, zvát lidi na sportovní i plesová setkání, vymysleli podlesáckou hymnu a pustili se do úpravy starého hřbitova a základů dnes už zaniklého kostela Svatého Mikuláše. Do obce jakoby se rázem vrátil život.

Více se o Podlesí a o činnosti místního spolku dovíte v záznamu našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.