Podvodní sbírkaři

2. únor 2004

Když jde o dobrou věc, lidi rádi otevřou peněženky. To je jediná jistota pro různé charitativní spolky. Této jistoty ale často využívají drobní podvodníci, kvůli nimž pověst sbírek trpí.

Kdo by si nechtěl vydělat nějakou tu korunu navíc. Zvláště když je jak a zdraví a zákon to umožňuje. Pracovních příležitostí v našem kraji není nazbyt, ale lidé jsou vynalézaví. Hráči na všemožné nástroje posedávající na pěší zóně už nikoho nepřekvapí. Za poněkud skřípavý zpěv vyberou hromádku mincí do otevřeného futrálu a to jim stačí akorát tak na pár piv. Spokojeně sbalí kytary a bubínky a odcházejí do hospody. Na většinu kolemjdoucí už ale tento trik nezabere. Proto přicházejí noví vychytralci s novými nápady. Zkoušejí to třeba právě v těch hospodách. Přistoupí k vašemu stolku, odrecitují básničku a požadují honorář. Jiní vám sklíčeně povyprávějí smutný příběh o tom, jak jim ujel vlak, jak se vracejí z nemocnice, jak je někdo okradl, jak spěchají za svým nemocným dítětem, jak už tři dny nejedli a jak je vykopli i z hlavního nádraží. Poprvé se možná necháte nachytat a mince změní majitele, když je ale s tím samým příběhem, ovšem povyprávěném v přeházeném pořadí, potkáte znovu, zaskřípete zuby. Jsou tu i žebráci, kteří se nestydí otevřeně požádat o pár korun na chleba, a když jim nic nedáte, někteří se dokonce usmějí a popřejí vám hezký den. V poslední době se ale mezi ziskuchtivými dobrodruhy objevila zcela nová kategorie. Jsou to takzvaní sbírkaři. Využívají ochoty lidí přispět na dobrou věc v nejrůznějších sbírkách pořádaných na veřejných místech. Náhodným zabodnutím prstu do telefonního seznamu vyberou dobročinnou organizaci a jejím jménem vybírají peníze do kasičky. Tu dvacku oželím, řekne si kdekdo, a pak se diví, když pohlednici, za kterou peníze dal, za pět minut zahlédne v kavárně ve stojanu s pohlednicemi zdarma. Nad obnosem ještě mávne rukou, ale až příště potká lidi s kasičkou, pořádně si svůj dar rozmyslí.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.