Podvody po evropsku

28. červenec 2003

Díky sdělovacím prostředkům víme o Evropské unii hodně. Jak se žije jejím občanům, jak se mění a přetvářejí zákony o tom či o onom, ale taky pronikají zprávy o nepoctivostech, které na celé společenství vrhají černý stín.

Před více než měsícem jsme rozhodovali o vstupu České republiky do Evropské unie. Pro své ano nebo ne měla většina voličů dost dobrých důvodů. Jedni chtějí legálně studovat nebo pracovat v zahraničí, jiní chtějí vyvážet své výrobky a konkurovat tak zavedeným společnostem, další věří ve velkou evropskou rodinu, která je naopak trnem v oku odpůrcům společného kontinentu. Kdybychom ale měli shrnout všechny důvody, proč do Unie vstupovat, mnozí by na prvním místě jmenovali právní řád, legislativu, která znemožní podvodníkům na nejvyšších místech vystrkovat růžky, a zpřehlední náš politický a právní systém. Všichni, kdo s tímhle přesvědčením zaškrtli v hlasovacím archu velké ano, jsou teď na vážkách. Aféra evropského statistického úřadu Eurostat, který se zapletl do řady finančních machinací a mohl tak připravit Evropu o miliony ve společné měně, ale i dlouhá řada předchozích podvodů a podvodníků najednou ukazují společenství v úplně jiném světle. Do toho proniknou zprávy o pracovnících našeho oddělení na propagaci České republiky, kteří si za svěřené peníze vesele užívali. Brusel má zřejmě na úředníky zhoubný vliv. Možná by stálo za to, přestěhovat úřady do jiného města. Ovšem to by přišlo na spoustu peněz a na mnoha zakázkách by se zakulatily kapsy dalších nedůvěryhodných podnikatelů. Dobrou zprávou je, že podvody na nejvyšší úrovni se v Evropě trestají. Pokud se na ně ovšem přijde. V tak velkém molochu, jakým vedení Unie je, se milionek ztratí, aniž by si toho někdo všiml. A ti, kteří v bruselskou šanci doufají, tajně vysílají zprávy svým komplicům. V jednotě je síla. Tuneláři všech zemí, spojte se.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.