Policie šetří falešnou sbírku na pomoc obětem výbuchu ve Frenštátě

22. únor 2013

Na internetu se objevila falešná sbírka na pomoc obětem tragédie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Podle zjištění Českého rozhlasu je za ní firma, která už v minulosti obírala lidi o peníze. Město se od podvodné sbírky distancuje a vše oznámilo policii.

„Dosud nezjištěná osoba či osoby měly prostřednictvím internetu zveřejnit informace k dalšímu bankovnímu účtu. K prověření základních okolností věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro přečin podvodu,“ potvrdila Českému rozhlasu krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Stránka s podvodným účtem vypadá na první pohled věrohodně. Je to ale narychlo vyrobená jednoduchá stránka s několika fotkami a hlavně výzvou, aby lidé posílali peníze na účet, který je vedený u Fio banky.

Autor stránek není dohledatelný, protože je vyrobil a umístil na volnou doménu u společnosti z jižního Nizozemska, vše samozřejmě anonymně.

Podvodníky prozradil právě účet. Poslední dobou se totiž zejména v Moravskoslezském kraji, ale také v Podkrušnohoří objevují podvodníci, kteří nabízejí na první pohled výhodný výdělek na plnění a rozesílání obálek. Za jednu obálku slibují výdělek až dvacet korun. Jenže k tomu už nikdy nedojde.

Poté, co lidé zaplatí jako vstupní poplatek nějakých 600 korun, a právě na tentýž účet, který byl nyní uveden na podvodných stránkách ve Frenštátě, už neuvidí nic - ani peníze, ani obálky.

Podle toho, co oklamaní uvádějí, jde o systém několika lidí, kteří tyto inzeráty podávají. Jedním z nich byla třeba údajná žena z Dubí, která chtěla právě oněch 600 korun poslat na účet, který se nyní objevil na podvodných stránkách na pomoc obětem výbuchu ve Frenštátu.

Jediný účet, který město Frenštát pod Radhoštěm oficiálně zřídilo na pomoc obětem, má číslo 3880277/0100. Na něm se do této chvíle sešlo už deset milionů korun.

Postup bank určuje zákon

Fio banka, u níž je veden účet falešné sbírky, se k případu zatím nevyjádřila. Podle Jana Matouška z České bankovní asociace ale bankovní domy v těchto případech musí striktně postupovat podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

„Tedy banka v případě, že se dozví o podezření na nelegální činnost nebo ho sama získá, samozřejmě prostředky z takové podezřelé transakce zablokuje a informuje ministerstvo financí, které má pravomoc takovou věc prošetřit a případně podat trestní oznámení,“ řekl Matoušek Českému rozhlasu a doplnil:

„Banka by měla reagovat nebo reaguje v případě, že má podezření, že se jedná o nelegální obchod. A takové podezření nebo takový poznatek může získat třeba z novin, internetu, díky stížnosti klientů, oznámení policie, anebo pochopitelně i díky svému vlastnímu monitoringu.“

autoři: mta , psp , Petra Hosenseidlová
Spustit audio