Polka, maděra či nimra. Kdo byla první průkopnice legendárního českého tance?
Legenda o tom, jak vznikla polka, má několik verzí. Nejrozšířenější z nich vypráví o jisté Anně Chadimové, která je považována za autorku tohoto tance.
Nebyla to žádná primabalerína, ale obyčejná děvečka. Když kolem roku 1830 sloužila v Kostelci nad Labem u měšťana Václava Klášterského. To jí bylo zhruba pětadvacet, když začala tancovat vlastní kroky na písničku „Strejček Nimra koupil šimla…“
Anninu interpretaci zaznamenal učitel Josef Neruda, a tak se zrodila polka. Tanci se zprvu říkalo maděra či nimra, podle zmíněné lidové písničky. Když tanec o pět let později dorazil do Prahy, byl překřtěn na „půlka“ (podle polovičního rytmu), a nakonec na polku.
První tiskem vydanou polku Esmeralda složil učitel František Hilmar. Polky s chutí komponovali Bedřich Smetana i Antonín Dvořák. Do Prahy uchvácené jejím rytmem zavítal také Johann Strauss starší a nadšení z ní se odrazilo i v jeho tvorbě.
Asi nejslavnější polku napsal zbraslavský skladatel populární dechové hudby Jaromír Vejvoda. Jeho “Škoda lásky” si doslova podmanila svět. Ze slavného tance ale Anna Chadimová, provdaná Slezáková, žádné štěstí neměla. Zemřela chudá 3. srpna 1884 v Sudově Hlavně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.