Polovinu domácností v Českém Těšíně má vytápět odpadní teplo z Třineckých železáren

11. prosinec 2024 12:58

Český Těšín se zbavuje závislosti na zemním plynu a plánuje stavbu horkovodu do Třineckých železáren. K vytápění poloviny domácností ve městě chce za pět let využívat zbytkové teplo z výroby oceli. To by jinak v železárnách vypustili jako odpad do ovzduší.

V obří kotelně třineckých energetiků syčí pára a proudí horká voda potřebná pro hutní výrobu. Část tepla vyletí podle technického ředitele Jana Čepce jen tak komínem. „To je teplo, které odchází ve spalinách do okolí. Proto toto odpadní teplo využijeme a vyrobíme z toho horkou vodu pro Český Těšín,“ popisuje.

Do tří let nahradí černé uhlí paroplynovou jednotkou a postaví deset kilometrů potrubí z Třince do Českého Těšína. „Jedná se zhruba o spotřebu v oblasti třiceti stávajících kotelen a využitím tepla z nového zdroje dokážeme významně omezit spotřebu zemního plynu v těchto lokálních kotelnách a tím pádem i přispět životnímu prostředí,“ vysvětluje ekologické přínosy Jan Čepec.

Místostarosta Českého Těšína Jan Pekař (ODS) si od toho slibuje i nižší cenu vytápění pro domácnosti. „Měla by to být úspora alespoň deset procent, taková je dohoda. Fyzicky je možné tu teplou vodu nebo páru dotáhnout do poloviny vytápěných domácností,“ říká.

Bude to stát téměř miliardu korun. Oba aktéři doufají, že výstavbu nízkoemisního zdroj tepla podpoří i stát a evropské fondy.

Podobný horkovod připravují i v Brně. Celé město tam má teplem zásobovat jaderná elektrárna v Dukovanech.

Spustit audio