Pondělí: Jste hrdí na svůj původ?

27. říjen 2014

Po dnešní půlnoci budeme oslavovat Den vzniku samostatného československého státu. Jste hrdí na svůj původ? Co pro Vás znamená být příslušníkem českého národa? Vnímáte tento den jako sváteční nebo jako každý jiný den? Máte rádi svůj rodný jazyk nebo se domníváte, že příslušníci tak malého národa by měli hovořit některým z jazyků, kterým mluví většina obyvatel naší planety?

Den vzniku samostatného československého státu je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Slaví se jako připomenutí výročí vzniku Československa v roce 1918. Jeho hranice byly vymezeny mírovými smlouvami a z nich vycházejícími rozhodnutími v rámci versailleského mírového systému.


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.