Pondělí: Zkušenosti ze zubařského křesla

20. říjen 2014

Patříte mezi skupinu obyvatel, která se zubaře bojí tak, že pouhá myšlenka na to, že si usednou do zubařského křesla, je dohání k šílenství? Jaké máte zkušenosti vy? Jste pečliví a docházíte na pravidelné kontroly? Jak se staráte o svůj chrup? Jak vzpomínáte na zubařskou ordinaci z předrevoluční doby, jak ji vnímáte nyní? Došlo k výrazné změně? Jakého máte lékaře?

K nejrozšířenějším mýtům mezi lidmi patří přesvědčení, že sami každý kaz poznáme, protože nás bude bolet. I když mléčné zuby dětem jednou vypadnou, jejich význam to nesnižuje. Pokud má dítě zdravé první zuby, je pravděpodobné, že bude mít zdravý i trvalý chrup.

Za to, v jakém stavu máme chrup, si zpravidla můžeme sami. Řeči o dědičné kazivosti zubů lékaři většinou označují za výmluvy.

Už se vám někdy stalo, že jste měnili zubaře a ten nový vám převrtával zaplombované zuby? Možná budete překvapení, důvodem nemusí být špatně zvolený typ plomby, ale špatně odvedená práce.


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.