Poslední doškař v Česku František Pavlica

18. září 2021

V Hroznové Lhotě poblíž Strážnice se nachází slaměné království Františka Pavlici, jediného aktivního doškaře v Česku. Muž, který je zároveň výtvarníkem a litografem, už řadu let zachraňuje prastarou tradici, za což dostal od ministerstva kultury titul Nositel tradic lidového řemesla.

Došková střecha

Zpracování slámy na došky vůbec není jednoduché – je nutné na ně použít dlouhé žitné klasy, které se musí pečlivě narovnat, vyčesat, svázat do povřísel a teprve potom z nich ručně tzv. pošívat doškovou střechu.

Do práce se slámou je zapojena celá rodina Pavlicových, protože ze slámy vyrábějí také věnce. Jaké to je být posledním doškařem u nás a v čem spočívá kouzlo této čistě přírodní střešní krytiny, rozšířené po celé Evropě? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...