Prastará Křížová cesta z Nového Jičína do Štramberku se díky úsilí mladých lidí skví v plné kráse

20. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Některé kapličky stojí osamoceně, jiné jsou vklíněny do okolní zástavby. Před kapličkou ve Štramberku stojí farní vikář Jakub Vavrecka

Zveme vás na procházku po prastaré Křížové cestě, kterou postavili Jezuité už v 18. století. Vede z Nového Jičína do Štramberku a dnes se díky nadšení a píli křesťanské mládeže opět skví v plné kráse.

Víra, dobrá vůle a nadšení mladých lidí dokáží zázraky. O tom se přesvědčila novojičínská křesťanská mládež, když se před lety bez jakýchkoli zkušeností pustila do obnovy prastaré křížové cesty. Ta vede z Nového Jičína až na vrchol štramberské hory Kotouč. Jedním z lidí, kteří na rekonstrukci jednotlivých kapliček pracovali, byl i Stanislav Štefek.

„Někdy v roce 2011 jsme se s mládeží novojičínského děkanátu rozhodli pro obnovu původní cesty, protože jsme cítili, že okres nemá takové místo, kam by mohl přijít a vykonat pouť,“ vzpomíná Štefek.

Celková délka křížové cesty je 8,5 kilometru a v některých úsecích je to opravdu křížová cesta. Podle Štefka je asi nejhorší úsek ve Štramberku, kdy jdete do strmého kopce na horu Kotouč.

S obnovou cesty pomáhali hlavně mladí lidé ve věku 15 až 18 let, kteří se co dva týdny scházeli na pravidelných víkendových brigádách. Takto na obnově pracovali asi rok a půl. S hrubými stavebními pracemi pak pomohli místní farníci.

„Těžké bylo obnovit místa, kde už kapličky kvůli těžbě zmizely. Tam byla opravdu složitá jednání s dotčenými orgány, hlavně se Správou CHKO. Museli jsme zajistit, aby nedocházelo k poškození květin a stromoví. Nakonec jsme se dohodli a bylo nám umožněno alespoň vztyčit kříže,“ dodává Štefek.

Dnes tato křížová cesta ožívá minimálně dvakrát ročně. „Jedna ta křížová cesta, kterou chodíme, je neděle postní – to jdeme takovou kratší variantu, do které se mohou zapojit také rodiny s dětmi. Druhá je pak v noci na Velký pátek, kdy jdeme opravdu celou cestu z Nového Jičína na Štramberk. Té se účastní hlavně mladí lidé,“ říká Jakub Vavrečka, vikář kopřivnické farnosti.

Touto kopcovitou malebnou krajinou prochází 8 a půl kilometru dlouhá Via Crucis z Nového Jičína do Štramberka
Spustit audio