Přemýšlíte nad tipem na zajímavý výlet? Zkuste bunkry v Darkovičkách

7. duben 2015

Hlučínsko. Kromě jiných turistických zajímavostí tato oblast nabízí i areál československého opevnění. Najdete ho v Darkovičkách a jsou v něm k vidění bunkry ve funkčním stavu z roku 1938, ale i poznamenané válečnými událostmi.

Vnitřní vybavení dokázali nadšenci a pracovníci Slezského zemského muzea sehnat z jiných rozbořených a rozebraných bunkrů. Německá armáda bunkry po převzetí od naší armády v roce 1939 postupně zbavila zařízení z ocele, protože železo využila na výrobu jiných zbraní.

Proto, když vstoupíte do největšího bunkru MO S19 Alej u rozcestí mezi Darkovičkami a Šilheřovicemi, uvidíte ocelová vrata z podzemního krytu v Bratislavě, zvony bunkru dovezené z jiných podobných zničených staveb v Milostovicích, a také zbraně, které pocházejí snad z celé republiky.

Prvním bunkrem, který mohli vidět návštěvníci při otevření areálu v roce 1985, byl řopík, jehož interiér měl původní technické vybavení i zbraně. Dnes tvoří areál pět zpřístupněných objektů v několika kategoriích odolnosti. Šlo o bunkry – tehdejšími zbraněmi, tedy z roku 1939, doslova nezničitelné.

Areál je dnes místem řady vzdělávacích a vzpomínkových akcí. Co dva roky se zde pořádají ukázky obrany pevností ve spolupráci s jednotkami Armády České republiky.

Areál československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách

Pro turisty je zajímavá naučná stezka po linii československého opevnění na Hlučínsku. Půjdete po zelené a trasa je dlouhá asi 6,5 kilometru. Můžete si také některé objekty prohlédnout i zevnitř, a to hlavně díky nadšencům klubů vojenské historie, kteří se na rekonstrukci jednotlivých srubů podílejí.

Více se dozvíte v záznamu magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘). Tento spolu s dalšími díly pořadu najdete také v iRadiu.

Areál československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách
autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...