Přemýšlíte nad tipem na zajímavý výlet? Zkuste bunkry v Darkovičkách
Hlučínsko. Kromě jiných turistických zajímavostí tato oblast nabízí i areál československého opevnění. Najdete ho v Darkovičkách a jsou v něm k vidění bunkry ve funkčním stavu z roku 1938, ale i poznamenané válečnými událostmi.
Vnitřní vybavení dokázali nadšenci a pracovníci Slezského zemského muzea sehnat z jiných rozbořených a rozebraných bunkrů. Německá armáda bunkry po převzetí od naší armády v roce 1939 postupně zbavila zařízení z ocele, protože železo využila na výrobu jiných zbraní.
Proto, když vstoupíte do největšího bunkru MO S19 Alej u rozcestí mezi Darkovičkami a Šilheřovicemi, uvidíte ocelová vrata z podzemního krytu v Bratislavě, zvony bunkru dovezené z jiných podobných zničených staveb v Milostovicích, a také zbraně, které pocházejí snad z celé republiky.
Prvním bunkrem, který mohli vidět návštěvníci při otevření areálu v roce 1985, byl řopík, jehož interiér měl původní technické vybavení i zbraně. Dnes tvoří areál pět zpřístupněných objektů v několika kategoriích odolnosti. Šlo o bunkry – tehdejšími zbraněmi, tedy z roku 1939, doslova nezničitelné.
Areál je dnes místem řady vzdělávacích a vzpomínkových akcí. Co dva roky se zde pořádají ukázky obrany pevností ve spolupráci s jednotkami Armády České republiky.
Pro turisty je zajímavá naučná stezka po linii československého opevnění na Hlučínsku. Půjdete po zelené a trasa je dlouhá asi 6,5 kilometru. Můžete si také některé objekty prohlédnout i zevnitř, a to hlavně díky nadšencům klubů vojenské historie, kteří se na rekonstrukci jednotlivých srubů podílejí.
Více se dozvíte v záznamu magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘). Tento spolu s dalšími díly pořadu najdete také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka