Při přípravě Sametových vrahů mě šokovala ta brutalita, vzpomíná režisér Jiří Svoboda

16. duben 2024

Skalpel, prosím, Sametoví vrazi či trilogie Jan Hus. Režisér Jiří Svoboda často obsazuje silné herecké osobnosti. Spolupracoval s hereckými bardy jako Radoslav Brzobohatý nebo Jana Brejchová.

Režisér a scenárista Jiří Svoboda má na kontě má řadu úspěšných filmů. Do dramatu Skalpel, prosím z roku 1985 obsadil Miroslava Macháčka nebo Janu Brejchovou, se kterou rád spolupracoval. „Dělal jsem s ní asi pět filmů. Ona byla velmi pracovitá, moc nás to natáčení bavilo.“

Zato s Miroslavem Macháčkem měl v tehdejší době problém Ústřední výbor KSČ. „Pořád mi volal umělecký ředitel Barrandova a navrhoval jména, kdo by to mohl hrát. Ale já chtěl Macháčka, jinak jsem to točit nechtěl. Mirek se té roli opravdu hodně věnoval, dal do toho hodně své vnitřní energie.“ Podle něj není důležité, jak moc je herec známý, ale jak umí do dané role vtisknout duši.

Bez precizní přípravy to nejde

V roce 2005 natočil film Sametoví vrazi, který sklidil rozporuplné ohlasy. Tématem byly orlické vraždy. „Na Orlické přehradě je hloubka 60 metrů. Kromě báňských potápěčů se tam nikdo nechtěl potápět. Ono už tam nebylo prakticky nic vidět. A taky to bylo drahé. Ale Josef Doucha, tehdejší hlavní kriminalista, tomu dal zelenou. Takže se ty sudy s ostatky podařilo vylovit.“

Jiří Svoboda věnoval přípravě filmu hodně času. „Nahlížel jsem do spisů, mluvil s policisty, chodil k soudům, byl jsem za odsouzeným Kopáčem i ve vězení. Bez toho by to nešlo. Zajímavé bylo vidět i vztahy obžalovaných k jejich partnerkám, které seděly v soudní síni.“

Kupodivu nezačal trpět nočními můrami, ale byly věci, které ho šokovaly. „Šokující na tom byla ta brutalita. A tohle vykonávali vyhazovači z baru. Navíc zisky z těch zločinů byly poměrně nízké. Teprve po nich přišla generace kmotrů Mrázků, kteří chodili v kravatách a naškrobených límečcích,“ shrnuje režisér.

Alex Mynářová a Jiří Svoboda

Co prozradil z natáčení filmu Skalpel, prosím o malém hrdinovi? Na jakém scénáři teď pracuje? Jak se točila závěrečná scéna upálení Jana Husa, kterého ztvárnil Matěj Hádek? A jak vzpomíná na Vladimíra Dlouhého, se kterým stihl dotočit film Domina? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.