Při svatbě na zámku v Bruntále své „ano“ nezapřete. Zní sálem s úžasnou ozvěnou
Zámek v Bruntále na severní Moravě založili ve 2. polovině 15. století páni z Vrbna, kteří jej později přestavěli na honosný renesanční zámek, jehož půdorys má tvar čtvrtky kruhu. Nynější podobu získal zámek díky pozdně barokní přestavbě v letech 1766 až 1769, při které byly zachovány renesanční arkády na nádvoří i hodinová věž a řada dalších stavebních prvků původního zámku.
Pokud vás zajímá historie, pak byste měli vědět, že po bitvě na Bílé hoře připadl Bruntálský zámek jako konfiskát Řádu německých rytířů. A protože tento řád měl za doby panování Habsburků zelenou, mohli rytíři svůj majetek udržovat a spravovat nejen do roku 1918, ale i za existence nové Československé republiky, a to až do roku 1938.
O zámku víme, že po roce 1945 přešel do vlastnictví československého státu. V roce 1957 se stal sídlem okresního muzea a od roku 1960 je přístupný veřejnosti. V mezaninu v nejstarších sálech původního renesančního zámku jsou k vidění muzejní expozice, v bývalých konírnách a hospodářských prostorách v přízemí zámku se pořádají muzejní i výtvarné výstavy.
Reprezentační sály a zámecké nádvoří jsou využívány ke konání koncertů, divadelních představení a dalších kulturních počinů. Na zámku v Bruntále je všechno jako na jiných zámcích, ovšem na rozdíl od nich tam mají jednu zvláštnost: místnost s neuvěřitelnou ozvěnou. A ještě jedné zajímavosti si tam můžete všimnout. Některé zámecké zdi stojí nakřivo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.