Připomeňte si s námi umění Jitky Šuranské. Významná houslistka a zpěvačka zemřela po těžké nemoci

28. říjen 2019

Ve věku 41 let zemřela dnes po těžké nemoci houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská, držitelka tří Cen Anděl. Na úmrtí upozornil server Aktuálně.cz, ČTK to potvrdil organizátor festivalu Hradecký slunovrat Václav Müller. Zemřela v Bělově na Zlínsku.

Jitka Šuranská převedla podle Müllera moravský folklor do současné doby s virtuozitou houslistky filharmonie a „šmrncem moderní muzikantky, pro kterou je loop station (pomůcka na vrstvení zvuku) hudecký nástroj pomáhající krásné tradici stát se fascinující současností. Jitka byla hudbou, hudba byla Jitka. Byla propojena s krajinou, jejíž písně hrála, citlivá duše, citlivé srdce,“ uvedl Müller.

Jitka Šuranská se v roce 2016 objevila také v cyklu ostravského rozhlasu Zpěvem k srdci. Připomeňte si s námi její umění.

Šuranská pocházela z Kudlovic u Uherského Hradiště. Absolvovala brněnskou konzervatoř, celý život se věnovala hudbě inspirované folklorem. Byla členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Čtěte také

Hrála deset let v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela, od roku 2004 tvořila duo Hudecká úderka s Jiřím Plockem, kterého na svém webu označila za bořitele hranic mezi hudebními žánry. Za album Písňobraní získali v roce 2005 Cenu Anděl. Spolupracovala i se slovenským triem Pacora, producentem Stanem Palúchem, v roce 2013 za její první sólové CD s názvem Nězachoď slunečko získala další Cenu Anděl.

V roce 2014 založila své trio, v němž hráli mandolínista Martin Krajíček a kontrabasista Marian Friedl. Dva roky poté vydali album Divé husy, později druhé Beránci a vlci, jež také získalo Cenu Anděl. Spolupracovala i s písničkářkami Lucií Redlovou, Beatou Bocek, příležitostně hostovala s držitelem tří Cen Anděl, písničkářem Janem Žambochem. Od roku 2014 spolupracovala s Ženským sborem z Kudlovic.

Jitka Šuranská na pódiu divadla loutek

„Neznám muzikanta, který by měl její energii. Vždycky jsem říkal, že je zbytečné dostavovat v Dukovanech nějaké další reaktory, na Moravě už byla Jitka. Kam se na ní s energií hrabala nějaká atomová elektrárna. Kdo Jitku znal, ví, že je jen málo tak přímých a čistých lidí. Nic neuměla dělat na polovic, ani hudbu ani život. Odešla po těžké a rychle probíhající nemoci v domě, který měla nejradši. Doma, v Bělově, s člověkem, kterého měla nejradši. Bojovala až do konce, ona by to jinak ostatně ani neuměla. Jitka měla tři anděly a dnes se sama andělem stala,“ řekl ČTK Müller.

autor: tif | zdroj: ČTK

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.