Procházka uherskohradišťským Dolňáckem s legendárními Čechovci

27. duben 2022

Na jaře roku 2010 bylo ostravské Studio 1 ve znamení skvělého koncertu cimbálové muziky Jaroslava Čecha z Uherského Hradiště. Legendární Čechovci přijeli do Ostravy s primášem Janem Rajmicem a uměleckým vedoucím Janem Maděričem, ale i pěveckými sólisty Laďkou Mikuláštíkovou a Karlem Rajmicem.

Vzácným hostem průvodce večerem Jana Rokyty seniora byl novinář a spisovatel Jiří Jilík, který mluvil krásně a moudře o všem možném, třeba  o historickém "městu hudby", odkud společně s Čechovci přijel. Od verbuňkových bijících hromů přes táhlou milostnou kukající zezulenku až po bohatýrské mládenecké je to procházka par excellence uherskohradišťským Dolňáckem.

Jiří Jilík, autor knihy Pět statečných, která později vyšla i pod názvem U nás na Slovácku
autor: Jan Rokyta
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...