Prokop Diviš neexperimentoval jen s elektřinou, sestrojil také elektrický hudební nástroj
Prokop Diviš patří k vědcům světového významu. Působil jako kněz v Příměticích u Znojma a tam také začal experimentovat s elektřinou. Dokonce ji vyráběl svým přístrojem zvaným elektrum, což byla skleněná koule na dřevěné hřídeli. Elektřina vznikala jejím otáčením a třením o telecí kůži.
Později se začal zajímat o bouřky. Zjistil, že blesk a hrom jsou elektrické podstaty, a že jsou to vlastně tytéž jevy, které pozoroval při svých pokusech. Rozhodl se sestrojit věc, která by trvale vyrovnávala napětí mezi nebem a zemí, a tím předešla samotnému vzniku blesku a hromu.
Princip vynálezu si ověřil dokonce i při návštěvě císařského dvora, kde pomocí hrotů ukrytých ve své paruce rušil experimenty dvorních fyziků.
V roce 1754 svůj „meteorologický stroj“ skutečně vztyčil. Napětí mezi nebem a zemí sice nevyrovnával, zato fungoval jako bleskosvod. Rozezlení obyvatelé Přímětic stroj ale o necelý rok později strhli, protože se domnívali, že je příčinou velkého sucha.
Diviš se uplatnil i v dalších odvětvích: začal například praktikovat elektroléčbu na revma nebo svalové křeče, sestrojil elektrický hudební nástroj Denis d´Or, tedy Zlatý Diviš. Ten se však do dnešní doby bohužel nezachoval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.