Ředitelé škol řeší, jak zvládnou nový systém testování dětí, hodiny tělocviku a zpěvu

20. srpen 2021

Ředitelé základních i středních škol už mají soupis covidových opatření pro nový školní rok. Teď mají necelé dva týdny na to, aby vymysleli, jak budou jejich školy fungovat. Ředitelé se například musí rozhodnout co s dětmi, které se nechtějí testovat. Takoví žáci se totiž nesmí účastnit hudební nebo tělesné výchovy ve vnitřních prostorách.

„Tak jsem si teď z datové schránky vytiskl zhruba dvacet stránek, které budu muset několikrát přečíst, abych pochopil, o co tam jde, a abych z toho udělal nějaký výcuc pro všechny zaměstnance školy,“ říká ředitel Základní školy Františka Hrubína v Havířově Tomáš Ptáček.

Ředitel už má ale v tuto chvíli nastudované například testování žáků. Pokud ho rodiče odmítnou, bude dítě nosit po celou dobu vyučování roušku. A to podle Ptáčka může způsobit problémy. „Protože si dokážu představit, že v některých chvílích ta rouška pro netestované děti bude překážkou. Moje domněnka je, že když se to dětem dobře vysvětlí, tak by to nemusel být zásadní problém. Na druhou stranu na děti působí informace z rodin, mohou se cítit odstrčeny, protože nemohou zpívat nebo cvičit v uzavřených prostorách,“ vysvětluje ředitel Ptáček. Proto si myslí, že jednodušší by bylo všechny děti testovat.

V tom s ním třeba souhlasí i ředitel Základní školy Na Nábřeží v Havířově Svatopluk Novák. „Dost dobře nechápu, proč někteří rodiče nechtějí ty děti nechat otestovat, protože je to opravdu neinvazivní, je to velmi jednoduché, rychlé a není pak problém s rouškami,“ říká Novák.

Nová opatření už ale zkoumají třeba už i gymnázia, jako to Wichterlovo v Ostravě. „Ze sociálního hlediska varianta, kdy v průběhu vzdělávání se budou po škole pohybovat děti, které budou nějakým způsobem omezené a vyloučené, to je vždycky špatně. Asi bych apeloval i na rodiče, aby v tuhle chvíli možná překonali nějakou svou hrdost a pocit, že nechtějí být nějaké ovce – nechat se donutit někým a mysleli na ty děti,“ myslí si například ředitel Jan Netolička.

Nachystat se na opatření a seznámit se s manuálem mají školy ještě týden. Během něj by měly dostat i testovací sady.

Spustit audio