Repliky středověkých mučících nástrojů dávají dohromady provozovatelé muzea Katovna v Odrách

11. květen 2017

Historická budova Katovny v Odrách tento rok dostojí svému jménu. Místní nadšenci si sami vyrábějí repliky středověkých mučících nástrojů, které začali instalovat do expozice v suterénu. Prvním z nich je skřipec, na kterém podezřelé bolestivě natahovali pomocí provazů a kola.

Za mučícími nástroji samozřejmě musíme sejít do sklepa, takže s Květoslavem Wiltschem, předsedou Historicko-vlastivědného spolku v Odrách sestupujeme do suterénu oderské Katovny. A už vcházíme od kobky, kde je instalovaný skřipec. Ale není tady žádná postava, nikoho tady zatím ještě neumučili.

„No, už to na mě zkoušeli. A je to hrozné jenom na tom viset, natož tak ještě kdyby na tom někoho natahovali,“ prozrazuje s úsměvem Wiltsch.

Skřipec tady skutečně v minulosti byl. „I ta mučírna, kde jsme teďka, tady historicky byla a je o ní zmínka o budově této Katovny,“ dodává.

Repliku skřipce vyráběli ze starých trámů. „Z bouračky jsme si objednali historické trámy, ty ještě ručně tesané, aby to nevypadalo jak řezané někde na katru. Podle dobových fotografií a obrázků z jiných muzeí jsme pak udělali repliku. V současné době doděláváme i další mučící nástroj, který se jmenuje osel. Na něm se sedělo, je to takové trojúhelníkové dřevo,“ říká předseda Historicko-vlastivědného spolku v Odrách.

Kromě skřipce a osla bude v dohledné době v prostoru mučírny ještě takzvaná kláda. To je nástroj, na kterém mučený sedí a má ruce i nohy uvězněné v otvorech mezi kládami.

autor: Michal Polášek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.