Romský holocaust nesmí být zpochybňován
Na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se minulý týden uskutečnila z iniciativy místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové debata u kulatého stolu na téma Holocaust na českých Romech za 2. světové války a připomínka Mezinárodního týdne obětí holocaustu. Připravili Iveta Demeterová a Dušan Vágai.
„Chtěli jsme, aby zazněly relevantní informace o tom, jak probíhalo vyhlazování Romů v Českých zemích během 2. světové války. Aby byly popsány podmínky v koncentračních táborech v Letech a v Hodoníně a aby z toho bylo zřejmé, že v nelidských podmínkách vznikaly epidemie, že se s lidmi zacházelo otřesným způsobem.“
Podle Richterové bylo podnětem ke svolání debaty připomenutí památky obětí, ale také opakující se vyjádřen některých politiků, zpochybňující utrpení romského etnika za 2. světové války.
„Dnešní odborný stůl je symbolicky v souvislosti se vzpomínkou všech obětí holocaustu, i v souvislosti s tím, že někdy na půdě sněmovny zaznívají pochybnosti o tom, zda to holocaust byl. Proto zde jasně zaznělo, že zhruba z 6 500 českých Romů se konce 2. světové války dožilo asi 600 osob. Tato genocida je historiky považována za jednoznačnou. Mým cílem je, ať tyto věci nejsou zpochybňovány.“
Podle Dariny Sedláčkové ze společnosti Živá Paměť bylo cílem semináře připomenout tragické osudy Romů, kteří byli v období 2. světové války cílem nacistické perzekuce.
„Romský holocaust nesmí být zpochybňován, nesmí být bagatelizován. Není možné téma perzekuce českých a moravských Romů vysvětlovat v kontextu takovém, že se jednalo o sociálně nepřizpůsobivé občany, ale že šlo jednoznačně o rasový podtext. Stejně jako během pronásledování Židů. Nacistická propaganda zdůrazňovala, že Romové jsou osoby druhé kategorie, a to hlavně na základě rasových, Norimberských zákonů.“
Historik Michal Schuster účastníky seznámil se základními daty daného období, o pohybu Romů a o fungování pracovních a koncentračních táborů. Uvedl, že dle dostupných informací bylo v Evropě zavražděno mezi 250 až 500 tisíci Romů. Přesnější údaje je obtížné stanovit, protože většina těchto lidí byla zavražděna během řádění komand SS, která systematicky likvidovala celé romské vesnice během postupu německých jednotek jednotlivými evropskými státy.
Kulatého stolu se zúčastnil také Stanislav Svoboda, vnuk ženy, která přežila romský holocaust.
„Babička byla v koncentračním táboře od začátku roku 1945, tedy čtyři měsíce. Tábor byl na Slovensku v Dubnici nad Váhom. Tehdy jí bylo sedm let a až do konce života si pamatovala vše, co se jí tam přihodilo, tak hrozné trauma to bylo. Kdyby tu teď mohla být s námi, letošního 5. ledna bohužel zemřela, měla by určitě obrovskou radost.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.