Rosa, Listopad, Fotky... Zazpívejte si na ostravském koncertě Wabiho Daňka

1. listopad 2016

Wabi Daněk zahrál a zazpíval ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava. Koncert legendárního písničkáře jsme vám přinesli v přímém přenosu také na YouTube.

Wabi Daněk vystoupil s kytaristou Milošem Dvořáčkem v úterý 8. listopadu po 18. hodině v ostravském Divadle loutek. "V Ostravě na Černé louce bloudili jsme nevědouce. Až jsme našli krásný koutek přímo tu, v Divadle loutek," uvítal básničkou návštěvníky koncertu písničkář, který během následujících asi 75 minut odehrál a odzpíval snad všechny nejznámější písničky.

Na Rosu na kolejích došlo svým způsobem předčasně. Wabi Daněk si ji nechával na závěr koncertu, ale aby nepřišli zkrátka lidé doma u svých radiopřijímačů, zazněla v závěru hodiny přenášené do rozhlasového vysílání. "Já jsem tu píseň hrál skoro jedenácttisíckrát. A když jsem to propočetl, tak mi vyšel neuvěřitelný čas. Tu píseň jsem v životě hrál 17 a půl dne v jednom kuse," uvedl svůj největší hit písničkář.

Na koncertě zazněla také Píseň, co mě učil listopad, Outsider Waltz, Stromy, Fram a spousta dalších. Písničku Stromy na videu uslyšíte částečně v angličtině. Wabi hrál a zpíval i písničky Mirka Jaroše; konečně jeho Ostrovem pokladů celé ostravské vystoupení zahájil. A prostor dostal i vynikající kytarista Miloš Dvořáček.

Stanislav Wabi Daněk je podle Wikipedie folkový písničkář a trampský bard. Původně řidič záchranné služby se na hudební scéně pohybuje už od 70. let. Asi nejznámější písní, o níž se někdy mluví jako o novodobé trampské hymně, je Rosa na kolejích. K dalším hitům patří Píseň, co mě učil listopad, Outsider waltz, Fotky nebo Montgomery.

Kytarista Miloš Dvořáček se na profesionální dráhu vydal v roce 1974, kdy se stal členem skupiny Kantoři. Spolupracoval a hrál také s Pavlem Dobešem. Od roku 1995 hraje s Wabi Daňkem. Příležitostně vystupuje i se synem, který hraje na bicí, jako duo MaM.

autor: tif

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.