S Pavlínou Springerovou nejen po Latinské Americe aneb Osada Dubina na Orlici versus Bolívie
I tak bych mohl v nadsázce charakterizovat cestovatelské zájmy dalšího hosta mého pořadu "Na cestách". Pavlíně Springerové totiž sice učarovala vzdálená a exotická Bolívie, nicméně osada u Hradce Králové je pro ni neméně silným lákadlem. A proto plod dubu žalud z mého cestovatelského kufříku hned navodil téma života na osadě.
Nakonec jsme ale přece jen mnohem víc času pochopitelně věnovali s cestovatelkou a prorektorkou Univerzity Hradec Králové její milované Bolívii.
Lama i staré mapy
Čtěte také
Chlupatou lamu jsem z kufříku vyprostil po krátké chvilce, ale témat pro zajímavý rozhovor bylo mnohem víc. Nešlo se v pracovně prorektorky Pavlíny Springerové nerozhlédnout podrobněji.
Mapy exotických krajů v Latinské Americe jsou lákavým objektem, a tak jsme si na nich také ukázali - a pro vás zaznamenali - některé podrobnosti ze života pro nás zatím dost neznámé Bolívie i jejích sousedů a dalších zemí této části světa.
Indiáni i káva
Čtěte také
Pavlína Springerová se do Bolívie vrací už desítky let, ve vysílání pořadu "Na cestách" prozrazuje, že poprvé se tam vydala už v roce 1999. Pro zajímavost, byla to zároveň pro milovnici hor a také života původních obyvatel celého regionu i první cesta mimo Evropu. A tak v rozhovoru došlo i na Indiány.
Navíc, cestovali jsme na kontinent do blízkosti zemí, které automaticky spojujeme například s kávou - stačí, když jen připomenu Brazílii nebo Kolumbii. Takže ani káva chybět nemohla.
Svět viděný ze šestitisícovky
Čtěte také
Sportovně založená Pavlína Springerová ale překvapovala zajímavostmi, spojenými s cestováním i nadále. Věděl jsem, že hradecká rodačka má ráda hory, lyžování a také rybaření. "Zabrala" také hned i na toto téma. Ptal jsem se ale také na to, jak vypadá svět z výšky "šestitisícovek" nebo jaké to je učit studenty z Latinské Ameriky lyžovat.
Výsledkem cestovatelské vášně Pavlíny Springlerové je totiž i spolupráce Univerzity Hradec Králové se studenty ze zemí Latinské Ameriky. Na čilé kontakty navazují studijní pobyty a jejich součástí bývají i lyžařské kurzy. Že u nich nechybí ani prorektorka Springerová mě už nepřekvapilo.
Jezero Titicaca a další místa
Ve spojení s Bolívií, o které bude v nejnovějším vydání pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" řeč nejvíce, si možná vybavíte alespoň světoznámé jezero Titicaca. A víc se můžete dozvědět v pondělí 20. června 2022, když si nás naladíte na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Pardubice.
Případně si záznam rozhovoru vyhledáte v našem audio archivu. S Pavlínou Springerovou z Hradce Králové a tak trochu i z Bolívie se na vás těší
Petr Voldán
Související
-
Koloběžkou napříč Jižní Amerikou a Asií. Teď se dobroběžník Marek Jelínek chystá do Afriky
Český rozhlas Hradec Králové přivítal ve svém studiu člověka, který najezdil tisíce kilometrů, ovšem na koloběžce. Dobroběžníka, cestovatele a dobrodruha Marka Jelínka.
-
Latinskoamerické Vánoce jsou spíš večírek, na kterém se schází široká rodina, říká Věra Kouřimová
Vydáme se na cestu a zamíříme až do Jižní Ameriky. Protože i tam slaví Vánoce a my si o těch jihoamerických budeme povídat s překladatelkou Věrou Kouřimovou.
-
Zvěrolékařka v Patagonii aneb fyzicky a psychicky náročné putování i nejrychlejší běh v životě
Také dnes se můžete těšit na zajímavé vyprávění a povídání, protože Český rozhlas Hradec Králové přivítal ve studiu Hanu Horákovou, veterinární lékařku a cestovatelku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.