S Rudolfem Krautschneiderem o kompasech, krystalkách, 15 knihách a cestách „mezi mrkví a salátem“
Rudolf Krautschneider je samorost. A tak mi připadá skoro příznačné, že kromě vášně pro plachetnice, moře a oceány, ho často můžete potkat v lese. Mořeplavec a dřevorubec je zajímavá kombinace. K té ještě musíme přidat další aktivity - stavitel lodí, spisovatel, ilustrátor, vydavatel.
Řekl bych dost důvodů, proč být “Na cestách” právě s Rudolfem Krautschneidrem. Vypravili jsme se za ním do obce Lupenice nedaleko Vamberka. A cestovali jsme nejen po mořích, ale i životem muže, který se narodil za války ve Vídni a jak sám říká, cítí se trochu Rakušanem, Němcem i Čechem a navíc přesvědčením prý i Polákem.
Čtěte také
Kdo jste slyšel v našem pořadu dalšího ze známých mořeplavců Richarda Konkolského, nejste možná překvapeni vztahem našich milovníků mořských vln právě k Polsku. Tam totiž nacházejí nejen podmínky, ale často i pochopení a podporu. A mají tam mezi mořeplavci i řadu přátel a vzorů. O čemž bude v pokračování mé talk show “Na cestách” také řeč.
Mimochodem, s Rudolfem Krautschneidrem jsme si nejen povídali, ale také “jezdili prstem po mapě”. V jeho improvizované pracovně v Lupenici mě k tomu zlákala velká mapa světa. Taková ta, kterou určitě někteří ještě pamatujete ze školy. I s tkalouny na zavázání, když jsme ji svinovali a nosili do zeměpisného kabinetu.
S vyprávěním, které jsme pro vás zaznamenávali to byla dokonalá cestovatelská atmosféra.
A tak se dozvíte, jaké to je, když se plavíte na plachetnici kolem Antarktidy a před tím nemůžete najít podobné dobrodruhy, kteří by takovou výpravu chtěli zažít. O výpravách jsme si s Rudolfem Krautschnedrem povídali i v souvislosti s literárními hrdiny jeho - a vlastně jsme se shodli - i mého mládí. Jména Robinson, Hucklebery Finn nebo spisovatel Mark Twain nám dělala radost i po té spoustě let.
V pokračování pořadu “Na cestách” nechybí ani tentokrát pár překvapení pro hosta u mikrofonu z mého “cestovatelského” kufříku.
A tak se třeba dozvíte, proč jsem z něj vytáhl a před Rudolfa Krautschneidra postavil i sklenici okurek ze Znojma.
Vyprávění dobrodruha, mořeplavce i dřevorubce z Lupenice bylo tak poutavé a témat tolik, že jsme natočili i druhý díl.
Zveme vás na hodinku k poslechu dalšího dílu pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” na vlnách Českeho rozhlasu Hradec Králové a také Pardubice v pondělí 3. února.
V obvyklém čase po 18. hodině se na Vás budeme těšit s Rudolfem Krautschneiderem.
Váš Petr Voldán
Související
-
Mořský vlk ve výslužbě: Na mořskou nemoc si zvyknete, ale stesk po domově vás žene z oceánu
Dnes si budeme povídat o moři a také o tom, jak jeden kluk z Podkrkonoší prožil na oceánech skoro celý život. A také na Vánoce na moři se zeptáme Zdeňka Chramosty.
-
Jak se před 8 000 lety plulo po moři? Osvědčil se dlabaný člun v kombinaci se skvělou posádkou
Experimentální archeologická expedice Monoxylon III úspěšně proplula Egejským mořem do cíle své plavby, tedy na ostrov Kréta, po téměř 400 kilometrech plavby.
-
Na moři je ten, kdo tam chce být. Tvrdí mořský vlk Rudolf...
Rudolf Krautschneider se narodil ve Vídni a dětství strávil ve Znojmě. První plachetnici si udělal z vypůjčené veslice na řece Dyji. Plachtou mu byl starý kabát a o...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.