Santa na turné

15. září 2003

Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí… Už to tak vypadá. Začalo září a hlavně obchodníci už se na nápor největších tržeb připravují. A nejen obchodníci. Na Vánoce už se připravují i různé spolky.

Nadace Terezy Maxové zítra pořádá posezení se Santa Clausem. Tento muž se totiž na svém evropském turné zastaví i v Praze. Připadá vám to v tuto roční dobu neobvyklé? Posezení se všetečnými otázkami dětí je naplánováno opravdu poněkud předčasně, ale to v našich zeměpisných šířkách vůbec nevadí. Každé dítě totiž ví, že Santa Claus nosí dárky všude okolo, ale u nás ne. Do českých domácností pořád přináší úhledné balíčky Ježíšek. Santa Claus, který volí cestu komínem, by v panelácích s dálkovým topením těžko uspěl. Taky své soby by tady neměl kde zaparkovat, když ve většině měst platí povolení k parkování pouze s platnou kartou. Takový špás by se mu pořádně prodražil. Ten bodrý muž s velkým břichem, v červeném kabátku a s bílým vousem je navíc věčně veselý a jeho pokřik HOHOHO by narušoval poklidnou atmosféru Vánoc s tichým zpěvem koled. V jeho případě taky odpadá ta tajemná hříčka na posílání přání na neznámou adresu adresátovi, kterého nikdy nikdo neviděl. Santa má ztíženou roli v případech, kdy se dárky nesetkaly s očekáváním dětí. Pokud už totiž dovedou psát, poznačí si do svých kalendářů, že se mají za rok při setkání s kterýmkoli z milionů jeho dvojníků hlásit o své právo na reklamaci. A není divu, že se tu a tam splete. Lítá si po světě a úředničinu za něj vyřizují skřítci. Jejich odborová organizace pak na protest proti dlouhé pracovní době seká záškodničinu. Ježíšek je takových lapálií ušetřen. Sedí doma a vyčkává na dopisy. V klidu, v pohodě, v teplíčku. Objeví se až na Štědrý den, a pokud se vám nelíbí, co nadělil, stěžujte si třeba na lampárně. Rozhodně o tom s vámi nebude diskutovat uprostřed září.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?