Sedm let studia Talmudu. Inspirace proroka Jeremiáše. Nová kniha Každému jeho Izrael

12. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Talmud
0:00
/
0:00

Na začátku letošího roku skončil více než sedmiletý běh koordinovaného společného studia Talmudu, do kterého se zapojily statisíce zájemců. O tomto pozoruhodném celosvětovém projektu přináší v magazínu Šalom alejchem podrobnosti Jan Fingerland.

Čtěte také

Starozákonná prorok Jeremiáš má svou silnou odezvu v umění. Jeho postava inspirovala v první polovině minulého století dva německy píšící autory. Zatímco Stefan Zweig ve svém díle odrážel běsy první světové války, pražský rodák Franz Werfel v románu reflektoval hrozbu holokaustu. Martina Pouchlá přibližuje obě díla v rozhovoru s germanistkou z Univerzity Palackého v Olomouci Ingeborg Fialovou.

Každému jeho Izrael je název knihy, kterou před nedávnem vydala jako svoji prvotninu  právnička Hana Frištenská-Štarková. Autorka, jejíž otec byl Žid, vypráví příběhy tří reálných lidí, kteří se narodili a kus  života prožili v bývalém Československu.

Do jejich osudů zasáhla druhá světová válka a na další životní cestě v nich sehrál významnou roli Izrael. Všichni tři již zemřeli, a proto je jejich osud uzavřený, završený a viditelný ve své celistvosti. S autorkou mluvila Daniela Brůhová.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát , ehů
Spustit audio