Senioři z Domova Jistoty v Bohumíně se zabydlují v novém. Po roční přestavbě žijí v menších komunitách

3. duben 2018

Větší pohodlí a modernější zázemí získali klienti bohumínského Domova Jistoty. Rozsáhlá přestavba budovy trvala 10 měsíců a senioři se už zabydlují v novém. Po rekonstrukci žijí v menších komunitách. Mají vlastní koupelnu a mohou využít kuchyňku nebo společenskou místnost. Domov také rozšířil svou kapacitu, nově tam mohou přijmout až 23 klientů.

V domě to voní novotou, čistotou. Jsme na chodbě s ředitelkou Jiřinou Zdražilovou. „Určitě jsme se snažili, aby prostory co nejvíce připomínaly domácí prostředí. Předtím tady byla poskytována péče souhrnně dvaceti uživatelům, přičemž jsme nebyli členěni na komunity. To znamená, že uživatelé neměli přirozenou možnost využít si obývací prostor, uvařit si něco v kuchyňce. Měli k dispozici pouze jednu funkční koupelnu a sociální zařízení nebyla bezbariérová,“ popisuje zásadní rozdíly ředitelka.

S nově přestavěným domovem je velice spokojená i devadesátiletá klientka, paní Alžběta, která se v minulosti živila jako krejčová. „Líbí se mi, jak je to čisté, velké a prostorné. Máme ty společenské místnosti, ty jsme tam neměli,“ pochvaluje si paní Alžběta. Má své soukromí jak na hygienu, tak i na pokoji.

Na zvukovou prohlídku zařízení jste zváni prostřednictvím naší reportáže – poslechněte si.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.