Sexuální vydírání dětí prostřednictvím sociálních sítí. Jak ho poznáte a jak mu předcházet
Náš případ má klasický průběh. Dívka dostane zprávu od nějakého mladíka (podle fotografie) a začne komunikovat. Časem si ale mladík, až si získá důvěru, vyžádá fotku, pak i obnaženou fotku a pro dívku začíná peklo.
Repríza vydání pořadu z 9. dubna 2021
„Na základě už jedné obnažené fotografie jí mladík začal vyhrožovat, že snímek zveřejní, pošle rodičům, přátelům. Tak tu dívku vlastně dostal do pasti, z které se sama nedokázala dostat,“ popisuje policistka Pavla Welnová.
Na vše naštěstí relativně včas přišla matka dívky, když ji přistihla, jak se fotografuje nahá. Dcera jí pak všechno řekla a do případu se vložila policie.
„Jediný problém, který tam byl, že dívka to všechno přes sociální síť napsala pachateli. Ten začal jednat a pro nás nebylo už tak jednoduché se k němu dostat. Ale naštěstí se nám to podařilo,“ dodává Welnová.
Jak poznat, že dítě někdo vydírá
„Takové dítě bude chodit všude s telefonem. Dítěti zprávy přicházejí v různém čase, také odhalené fotky bude tvořit někde v soukromí... Takže určitě by se dalo poznat, že si na ten telefon dává větší pozor, že ho nechce dát rodičům k nahlédnutí. I to můžou být první známky toho, že se něco děje,“ vysvětluje Welnová.
Jak tomu předejít?
„Stejně jako děti učíme, aby se na ulici nestaly obětí dopravní nehody, tak bychom je měli učit, jak se chovat na sociálních sítích. Je to stejné. Když dáme dítěti možnost mít telefon a možnost jít na sociální síť, tak úplně stejně mu musíme vysvětlit, jak se tam chovat, jaká jsou tam rizika,“ připomíná preventistka.
Je třeba dítě upozornit, že fotka daného člověka v profilu nemusí být pravá. „Asi nejlepší by bylo, kdybychom s těmi dětmi byli na síti zároveň – aby nás měly v přátelích a mohli jsme sledovat, co na těch sociálních sítích dělají,“ radí Welnová.
Podle ní je ideální, když vám dítě dá vstupní heslo ke svému účtu. „Pak existují možnosti jako rodičovská kontrola – můžete si stáhnout aplikaci, naistalovat dítěti do mobilu a sledovat, kde se pohybuje. Ideální je samozřejmě důvěra,“ dodává preventistka.
Další podrobnosti včetně toho, jak dopadl onen mladík z našeho případu, uslyšíte v rozhovoru Artura Kubici s preventistkou Pavlou Welnovou.
Související
-
První nepodmíněný trest pro predátora z filmu V síti. ‚Ústečan‘ má jít na dva roky za mříže
Osmačtyřicetiletý muž si jako jediný psal se všemi třemi herečkami a domlouval si s nimi schůzky, ke kterým ale nedošlo. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupce i obhájce se ještě mohou odvolat.
-
Trolling, kyberšikana, podvodníci. Skrytá hrozba distanční výuky
Už při první vlně covid-19 učitel informatiky Tomáš Hameberger s kolegy založil platformu Digitální pohotovost. Pomáhá školám zavádět moderní nástroje pro distanční výuku.
-
Policie spustila kampaň na ochranu dětí před internetovými útoky
Policisté rozjeli v Novém Jičíně sérii přednášek zaměřených na bezpečnost dětí na internetu. Školákům vysvětlují například úskalí sociálních sítí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.