Slovo s obsahem

2. srpen 2004

Zastrašování, hrůzovláda, hrozba násilím, násilí uplatňované zpravidla proti politickému odpůrci až i do fyzického zničení. To je doslovný přepis hesla teror ze Slovníku cizích slov vydaného v roce 1981. A doslova ho naplňují teroristé, kteří se rozhodli na začátku 21. století vrátit svět na úroveň středověku.

Když minulý týden členové Al-Káidy prohlásili, že končí tříměsíční vyhlášené příměří, zazněla ta zpráva naléhavě. Přesto se nám zdá, že všechny konflikty, ať už v Iráku, Izraeli, Uzbekistánu nebo u ambasád v Turecku a mnoha dalších zemích, jsou něčím tak vzdáleným, že se nás to absolutně netýká. Zbystřili jsme snad jen u doušky, že hlavními cíli útoků se mají stát Polsko a Itálie. To už je, pravda, o něco blíže. Po mnoha měsících sledování války v přímém přenosu jsme už trošku otupěli a zprávy o dalších atentátech, dětech posílaných na smrt s bombami upevněnými na nedospělých tělíčkách, údaje o počtu mrtvých vojáků s námi neotřesou tolik, jako pohled na letadla prolétávající mrakodrapy na Manhattanu. Krátce po vyhlášení ukončení příměří ale teroristé udeřili znovu. A znovu se jim daří dokonale naplnit ono slovníkové heslo. Zastrašují, hrozí, uplatňují násilí, které vede až ke zničení nepřítele. Nepřítelem jsme v této válce všichni. Spojenci i odpůrci. Každodenní hrozby a nebezpečí ztráty životů z nás ze všech dělají stádo vyplašených ovcí, které při sebemenším zachvění země upadá do infarktových stavů. Takže se jim to podařilo. Přesně tam nás chtěli mít. Vystrašený člověk nevystrkuje růžky a neodporuje. Vystrašený člověk navíc nepřemýšlí v souvislostech a má snahu zjednodušovat. Mezi slova terorismus a islám tak automaticky vkládá rovnítko a na vše, co přichází z východu, hledí s nedůvěrou. Své si zažívají muslimové v Brně, kteří utekli před režimem, jejž teď v očích vystrašeného člověka zosobňují. Své si zažívá i hrstka muslimů na severu Moravy, kteří sem přišli ze stejných důvodů. Ti muslimové, kteří se z pohledu islámu přiklonili na špatnou stranu. Své si zažívají všichni ostatní. Nejistota a strach se nám zaryly pod kůži a jsou všude s námi. Promítají se nám i do tak všedních věcí, jako je volba místa dovolené. Procházet orientální bazary? Poznávat kolébku křesťanství? Nerozhoduje finanční situace či zájem o tu kterou zemi, ale bezpečnost. Okruh destinací se notně zúžil.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.