Soutěž Na lovu mi přinesla novou chuť do života. Rád lidem něco předávám, říká Jiří Martínek

20. listopad 2024

Jiří Martínek alias Doktor Vševěd platí ve vědomostní soutěži Na lovu za nejobávanějšího lovce. Díky svým vědomostem už připravil mnoho soutěžících o výhru. „Lidé se mě bojí více než ostatních lovců, ale dělají chybu. Všichni moji kolegové jsou totiž bedny,“ říká v pořadu Alex a host.

Jiří Martínek hostem Alex Mynářové

Soutěž Na lovu nebyla pro Jiřího Martínka prvním veřejným vědomostním testem. „Prošel jsem už například Riskuj, které jsem vyhrál s obrovským štěstím. Sebral jsem tehdy cenu a říkal si, že se soutěžím budu vyhýbat. To mi vydrželo až do roku 2021.“

Soutěž mu přinesla novou chuť do života

Pak dostal nabídku, zda by se chtěl podílet na nové soutěži Na lovu. „Ozvali se velmi slušnou formou, což byla jedna z věcí, která mě potěšila. A taky to nebylo jen o tom, že bych měl psát otázky, ale měl jsem jít i na obrazovku. Tak jsem si řekl, že za zkoušku nic nedám. A vyšlo to. Dostal jsem novou chuť do života.“

Jeho nejoblíbenější vědomostní oblasti jsou dějepis a zeměpis. „Mě to zkrátka baví. Jsou to moje nejsilnější stránky. Vždycky se těším na nějakou zeměpisnou otázku, těším se, že něco vysvětlím, že lidem něco předám. I proto rád učím a provázím.“

„Obávaná témata jsou pro mě naopak medicína či biologie obecně. Taky mám problém s technikou, princip motoru mi pořád uniká. Já jsem od přírody levej, tak to jde mimo mě. Pak taky moderní záležitosti, moderní hudba typu rap a tak dále,“ směje se.

Lovci na společné dovolené

S ostatními lovci mají prý přátelské vztahy. „Víme o sobě leccos, jsme schopni spolu zajít na pivo, hodit řeč. A v létě jsme se dokonce rozhodli, že spolu chceme někam vyrazit. Vzali jsme děti a jeli na dovolenou.“

Alex Mynářová a Jiří Martínek

Jejich dovolené prý vypadají úplně běžně. „Podíváme se po pamatkách, do muzea, zajdeme do pivovaru, dáme si dobré jídlo, podíváme se na fotbal. Nikdo z nás lovců není mimo běžné fungování a nepoužitelný k normálnímu životu. Jsme normální lidi, jen máme větší paměť,“ směje se.

„Je pravda, že vědomosti rozšiřujeme všude, kam se dostaneme. Já jsem zvyklý ze svých cest, že se na každém místě podívám někam, kde jsem to ještě neviděl. Třeba když jsme byli ve Vídni, tak jsme šli do Přírodovědeckého muzea a málem mě odtamtud nemohli dostat,“ dodává v pořadu Alex a host.

Už se na něj nějaký soutěžící zlobil? Jaký byl student a jaký je dnes pedagog? Jak mu soutěž změnila život? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.