SPD zrušilo kvůli porušování stanov klub v Moravskoslezském kraji

20. únor 2019

Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura zrušilo svou organizaci v Moravskoslezském kraji. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí hnutí Barbora Zeťová. „Docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov, včetně krácení demokratických práv členů,“ dodala Zeťová.

„Nejúspěšnější kraj v historii SPD byl rozpuštěn,“ řekl Deníku N poslanec a nyní již bývalý šéf buňky v Moravskoslezském kraji Lubomír Volný.

Předsednictvo SPD odebralo licenci krajské buňce v Moravskoslezském kraji. „Stalo se tak plně v souladu se stanovami hnutí, na základě zjištění, že v regionálním klubu docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov, včetně krácení demokratických práv členů,“ vysvětlila serveru iROZHLAS.cz Zeťová s tím, že ke zrušení organizace došlo v „těchto dnech“.

Podle Volného se ale v organizaci nic takového nedělo. „Pokud by se něco takového dělo, nestali bychom se třikrát po sobě volebně nejúspěšnějším krajem SPD v rámci celé republiky. Zejména v komunálních volbách by nedemokraticky vedená členská základna nepostavila 31 kompletních kandidátek a nezískala 51 mandátů ze 150 pro SPD. Zejména komunální volby jsou o velkém dobrovolnictví a velkém osobním nasazení,“ napsal v SMS Volný.

Čtěte také‚Přijímám osobní výzvu.‘ Volný se utká s Okamurou o post předsedy SPD

Poslanec SPD nechtěl komentovat, jestli zrušení regionální buňky souvisí s oznámením jeho kandidatury na předsedu SPD. „Bez komentáře,“ napsal doslova.

Současní členové budou moci pokračovat v novém regionálním klubu. „Členství všech členů a čekatelů zůstává zachováno a v souladu se stanovami budou mít příležitost pracovat v novém regionálním klubu,“ dodala Zeťová.

Na rozhodnutí SPD reagoval na twitteru ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček: „SPD rozpustila svou organizaci v Moravskoslezském kraji. Přímá demokracie v praxi.“

Petice a odchod členů

V listopadu 2017 členové SPD v Moravskoslezském kraji sepisovali petici za odvolání a zbavení mandátu šéfa krajské buňky Volného. Obviňovali ho z diktátorství a z toho, že se obklopil lidmi, kteří hlasují podle jeho přání, což se podle nich neshodovalo s praktikami demokratického hnutí.

„Ať se ukáže, jestli to Tomio Okamura myslí vážně. Sesbíráme podpisy a budeme chtít jeho odvolání. Toto bude příležitost ukázat, jak má odvolatelnost politiků fungovat,“ řekla serveru iDNES.cz, který na problémy v moravskoslezské SPD upozornil, Jana Barvíková.

Volný měl také podle jiné rebelující členky Pavlíny Matykiewiczové jmenovat novými členy SPD pouze své známé a jejich rodinné příslušníky. Některým členům podle Barvíkové ani neumožnil kandidovat ve volbách. Řada členů proto řady SPD opustila.

Volný to ale tehdy odmítl, že by on byl tím důvodem, proč hnutí opouštějí členové. „Dobrovolně od nás odešli nasazení agenti Realistů, ODA, Rozumných a ještě jedné nejmenované politické strany s blízkým programem, kteří vynášeli naše interní informace, a nakonec dokonce kandidovali za tyto konkurenční politické subjekty v parlamentních volbách,“ popsal Volný.

autoři: pj , ako , ogo | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio