Stát nabídl obcím pozemky pro nové bydlení. Jako náhradu za místa zničená povodní

7. listopad 2024 07:40

Stát nabídl obcím a městům v Moravskoslezském kraji tisíce lokalit pro nové bydlení. Jde o náhradu za místa, která zničila povodeň. Radnice vybraly osm desítek pozemků a řeší bezúplatný převod. Plochy ale zatím až na výjimky nejsou na novou výstavbu připravené. Chybí tam sítě, příjezdové cesty a bude se muset změnit i územní plán.

Se starostou Široké Nivy na Bruntálsku Tomášem Spáčilem (nez.) si prohlížíme nabídku pozemků od státu. „Vybrali jsme pozemky, kde by bylo možné postavit nějaký dům, ale co se týká územního plánování, musí se dořešit spousta věcí. A myslím, že se bavíme o letech – tak dva, tři roky je reálné to tam nějak zapracovat,“ říká starosta.

Jenže stát dává podmínku, že do dvou let se musí začít stavět a za pět let má být hotovo. Nejen tady v Široké Nivě se bojí, že to nestihnou a budou muset pozemky vrátit. Vytopené rodiny totiž teď spíš řeší, jak přečkají zimu a ne, kde budou stavět nový dům.

Obce postižené povodněmi budou moci stavět v nových lokalitách

„Kam mají přijít? I na tu bytovku potřebujeme prostor. Pokusíme se jim najít nějakou alternativu, aby měli možnost tady vůbec zůstat. Ale jestli se to podaří, velmi těžko říct,“ dodává Tomáš Spáčil.

Podobně se k tomu staví i v blízkých Branticích, kde od státu chtějí tři pozemky nebo v Krnově, kde si jich vybrali osm.

Trochu lépe je na tom Ostrava, kde je část z třinácti pozemků vybavená sítěmi a stavět tam tak půjde rychleji. Podle nezávislého náměstka primátora Aleše Boháče je chtějí nabídnout hlavně sedmi rodinám, jejichž domy povodeň odsoudila k demolici.

„Pokud dojdou k tomu, že by chtěli změnit lokalitu bydlení, budeme jim nabízet tyto pozemky a ve výsledku to bude tak, že budeme se snažit směnit tyto pozemky za ty, kde už nebudou moct bydlet,“ vysvětluje Boháč.

Nabídku od státu dostal i vodou těžce stižený Bohumín. Žádný pozemek vhodný k výstavbě bydlení tam ale nenašli.

Spustit audio

Související