Strahovský klášter: Nejstarší premonstrátský klášter v Čechách založil roku 1143 kníže Vladislav II.
Klášterní areál s kamenným kostelem začal na úpatí Strahova, na dohled od Pražského hradu, vyrůstat během 12. století.
V průběhu staletí byl komplex několikrát v ohrožení, největší škody napáchal požár roku 1182 a plenění husitů v 15. století. Po následné obnově se strahovští mniši nevěnovali pouze duchovnímu životu.
Pod klášter spadal mimo jiné pivovar, špitál na Pohořelci a kolej svatého Norberta pro studium řádových bratří. Později byl také dokončen proslulý barokní knihovní sál, ve kterém najdeme přes 200 tisíc knih a který se řadí mezi nejkrásnější bibliotéky naší země.
Poté, co komunistický režim v polovině 20. století kláštery násilně zrušil, začali na místě pracovat archeologové a útočiště zde na následujících 70 let našel Památník národního písemnictví.
Po roce 1989 se řádoví bratři vrátili, v současnosti lze navštívit například knihovnu i obrazárnu. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je unikátním příkladem barokní architektury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.