Středeční Noční linka: Vaše vzpomínky na smutné období našich novodobých dějin (1939 - 1945)

10. červen 2020

Téma jsem zařadila v den smutného výročí našich novodobých dějin, kdy byla vyhlazena obec Lidice. Někteří posluchači mě průběžně oslovují, abych vzpomínkové téma zařadila do vysílání. Jaké máte vzpomínky na čas okupace v letech 1939 - 1945? Jak jste tuto dobu prožili? Přibližte nám ostatním dobu, kterou mnozí z nás naštěstí nezažili.

Co jste si z této doby odnesli do současnosti? Vy, kteří jste válku nezažili, zajímáte se o tento úsek naší historie? Setkali jste se s někým, kdo zažil koncentrační tábor na vlastní kůži?

Vyhlazení Lidic byla násilná historická událost, při které došlo ke zničení středočeské vsi Lidice a vyvraždĕní značné části jejích obyvatel německými nacistickými okupanty. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice v důsledku heydrichiády vypálena a dokonale srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?