Středeční silné bouřky mají jednu oběť, padající strom usmrtil člověka v Těšíně

19. červen 2024 23:52, aktualizováno

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém Těšíně zabil padající strom člověka. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.

Kvůli bouřkám byla omezená silniční i železniční doprava v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na silnice a tratě tam popadaly stromy, někde byly problémy s dodávkami elektrického proudu.

„Evidujeme jednu mrtvou osobu, bylo to po pádu stromu v Českém Těšíně,“ řekla ČTK mluvčí. Bližší informace neměla. Bouřky se podle ní vyskytly na území celého kraje, „Šlo to od Bruntálu, přes Opavu, Ostravu a dále směr Třinec,“ uvedla. Kvůli bouřkám měli moravskoslezští hasiči kolem 600 výjezdů.

Hasiči odstraňují následky večerní bouřky v Ostravě

Napilno měli i hasiči Správy železnic, popadané stromy omezily provoz vlaků v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. „Jednotka hasičů Správy železnic z Ostravy zasahuje u událostí vzniklých vlivem vydatného deště: větve a stromy zasahující do trati a zaplavená světla nádraží Ostrava Střed. Situaci zhoršuje výpadek napájení trakčního vedení ze strany ČEZ a nesjízdnost silničních komunikací,“ sdělil ČTK mluvčí hasičů Správy železnic (SŽ) Martin Kavka ve středu po 21:00. Na síti X pak zveřejnil fotografii zaplavené silnice.

Jednotka hasičů Správy železnic z Ostravy zasahuje u pádu stromů vlivem vydatného deště.

V Ostravě bouřka zastavila městskou hromadnou dopravu. „S komplikacemi se potýkáme především na ulicích Hlučínská, Bohumínská, ale i dalších. V současné době evidujeme více než 10 neprůjezdných tras,“ uvedl před 22. hodinou ostravský dopravní podnik na svém facebookovém profilu.

U Domu energetiky padající strom strhl tramvajové troleje, na trase byla zavedena náhradní autobusová doprava (NAD). „Zastavené tramvajové a trolejbusové noční linky budeme nahrazovat NAD. Odstraňování škod odhadujeme na celou noc,“ doplnil dopravní podnik.

Zavřená zoo?

Řádění živlů se nevyhnulo ani ostravské zoo, kde po bouřce zůstaly popadané stromy, vytopené budovy, poničené chodníky, oplocení. „Ráno budeme vědět více. Je ale možné, že z bezpečnostních důvodů nebudeme moci areál otevřít,“ upozornili na facebooku pracovníci zoo.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) krátce po 20:30 informoval, že velmi silné bouřky se přesunují z Olomouckého kraje do Moravskoslezského kraje. „Lze očekávat nárazy větru kolem 75 km/h, kroupy okolo tří centimetrů a přívalové srážky,“ uvedli meteorologové.

Odpoledne meteorologové na facebooku upozornili na výskyt supercely na Svitavsku s postupem na Olomoucko. Výstraha před velmi silnými bouřkami platila do středeční půlnoci.

autor: František Tichý | zdroj: ČTK
Spustit audio