Střety parkujících řidičů s cyklisty a holandské otevírání dveří

23. duben 2021

K častým nehodám patří i střety mezi cyklisty a řidiči. Například když vystupujete z auta a nedíváte se, jestli okolo někdo náhodou nejede. Možná se to nezdá, ale právě takových střetů je mnoho. Přitom existuje překvapivě jednoduché a velmi bezpečné takzvané holandské otevírání dveří.

„V relativně nedávné minulosti jsme řešili nehodu, při které se cyklistka smrtelně zranila,“ říká dopravní policista Filip Lažek.

Těmto nebezpečným situacím při otvírání dveří auta přitom podle policisty lze celkem snadno předejít. „Jeden z nejúčinnějších prostředků je otevírání dveří za použití takzvaného holandského úchopu, který je obecněji známý pod anglickým názvem the dutch reach. A je to vlastně otevírání dveří pravou rukou,“ vysvětluje policista.

Otevírání dveří vzdálenější rukou je sice svým způsobem namáhavější, ale pohyb vás přinutí otočit i hlavu, takže vidíte, co se děje mj. i v oblasti mrtvého úhlu.

„Pokud otvíráte dveře vozu, nesmíte ohrozit ostatní účastníky silničního provozu. Takže primární odpovědnost je na řidiči, je to ustaveno i v zákoně,“ připomíná Lažek.

autoři: Artur Kubica , tif
Spustit audio

Související