Světlá Hora na Bruntálsku po několika dekádách zrušila svůj obecní rozhlas

8. leden 2025 07:20

Radnice ve Světlé Hoře na Bruntálsku nebude od tohoto roku informovat své občany pomocí obecního rozhlasu. Podle vedení obce byl nespolehlivý a jeho provoz drahý. Místo toho budou lidem chodit SMS. Informace budou taky dostupné online a na sociálních sítích.

Paní Veronika se obává, že o informace přijdou hlavně starší lidé, kterým nejsou tak blízké moderní technologie.  „Telefon mají, ale nemají třeba internet, nemají facebook a nemůžou se podívat. Takže vlastně potom neví, co se děje,“ říká. A podobně to vnímá i pan Miroslav.

Pan Zdeněk je jeden z místních seniorů a obecní rozhlas mu údajně vůbec chybět nebude. „On ten rozhlas stejně v některých částech obce nebyl pořádně slyšet, takže si myslím, že vzhledem k jiným možnostem, které v dnešní době jsou, tak to zase až taková velká škoda není,“ říká.

Spolehlivější je rozeslat esemesky

Radka Soroková odemyká svou bývalou úřadovnu, která je v archivu výstavby. Všude kolem jsou šanony a mezi regály stolík s mikrofonem. Právě ona se starala o obecní rozhlas. „Pro mě je daleko jednodušší napsat od svého počítače dole SMS, které se rozešlou. Nebude mi chybět ani to hádání s lidmi – kdy se má vysílat, kdy to komu vyhovuje, proč tam máme takovou znělku a že to nejde slyšet,“ říká Soroková.

Rozhlas navíc často vypadával a obec ho musela pořád opravovat. „Na základně toho jsme z ekonomických důvodů hlavně přešli na ty esemesky, protože stejnak je využíváme v dnešní době. Takže jenom teďka musí občané nahlásit u nás na obci čísla svých telefonů,“ dodává starosta Světlé Hory Alois Šimčík (nez.).

Výpadku signálu se starosta neobává. „Po zkušenostech, co jsme měli při povodních, ty mobily byly přístupnější. Z jednoho prostého důvodu – člověk je v pohybu, je mimo svoje bydliště, je v autě, je třeba v práci a tam ten rozhlas neslyší,“ vysvětluje starosta.

Do nového systému se zatím přihlásily asi tři stovky lidí a další přibývají každým dnem.

autor: Adam Tomáš
Spustit audio