Tak nechte mě plout... Nestárnoucí Plavci Jana Vančury osvěžili vlny ostravského rozhlasu

21. listopad 2015

Legendární Plavci se zpěvákem a kytaristou Janem Vančurou zahráli a zazpívali na koncertě ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava. Jako host vystoupila Irena Budweiserová.

Zakládající člen skupiny Plavci Jan Vančura přijel do Ostravy s velmi kvalitní sestavou. Irena Budweiserová vystupovala sice „jen“ jako host, ale během vystoupení působila jako právoplatný člen kapely. A byla tak přijata i publikem.

Také akordeonista Mário Bihári udělal ve Studiu 1 své – Smutné psaní, které zpíval (dnes už nežijící) Milan Dufek, vyznělo velmi dobře. Publikum pak do varu dostala píseň (s pomalým nástupem) Ľoľi Rokľa.

Plavci, věnující se folku a country, jsou tady už přes padesát let. První sestava se sešla v roce 1964 a tvořili ji Milan Dufek, Antonín Hájek, Mirek Řihošek, Jan Vančura a Jiří Veisser.

„Kapelu dával dohromady člověk, o kterém málokdo ví, protože to byl jakýsi Pavel Fáček, hrával na banjo a byl to spolužák z ČVUT Tondy Hájka a Milana Dufka. Oni se tenkrát na vodě dohodli, že dají dohromady kapelu,“ vrací se ve vzpomínkách o půlstoletí zpátky Vančura.

Plavci vs. Rangers. Jak je to?

„Ono je to takové zamotané. Když jsme si dali název Rangers – to bylo v době, kdy s námi byl i Petr Nárožný, pak po okupaci v roce 1968 se kapely nesměly jmenovat anglicky, Plavci jsme se jmenovali podle jedné populární písni. Potom, v roce 1987, jsem z kapely odešel a kluci se vrátili k názvu Rangers. A když já jsem se vrátil po Milanově smrti ke kapele a nějak jsem to zase rozpohybovával s kolegou Řihoškem, tak před třemi lety jsme se rozešli pracovně, tak on si vzal Rangers a já si nechal Plavce. A ještě existuje Ragners Band, což jsou muzikanti, kteří kdysi hrávali s Milanem Dufkem,“ rozplétá složitou historii Plavců Jan Vančura.

Yes! :-) ... Jan Vančura

Vančura přivezl do Ostravy všechny oblíbené hity kapely, jako Teče voda, 500mil, Pole s bavlnou a další. Poslechnout si je můžete v záznamu koncertu (viz odkaz ‚Záznam koncertu – 55 minut pro rádio‘). Celý koncert uvidíte a uslyšíte na YouTube.

autoři: ČRo Ostrava , tif
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.