Téměř 200 vysokoškoláků se nově zaregistrovalo mezi dárce kostní dřeně

7. prosinec 2018 05:20

Hromadné stěry z krku si nechali udělat studenti Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Zapojili se do akce, která má přivést nové zájemce do Národního registru dárců kostní dřeně. Připojilo se 190 studentů. Právě o mladé lidi stojí registr nejvíce.

„Velice lehce vytřete, zhruba minutku a po minutě vezmete tu druhou štětičku a budete vytírat totéž, ten stejný stěr. Potom tak dvě, tři minutky osušíte a přijdete za mnou k tomu pultu a budeme pokračovat dál,“ instruovala zdravotnice.

Tuto instruktáž si ve čtvrtek vyslechli studenti, kteří se přišli zapsat do registru kostní dřeně. Mezi nimi byl i jednadvacetiletý Jakub, který studuje bezpečnostní inženýrství. „Už delší dobu jsem uvažoval, že bych mohl nějak pomáhat. A myslím si, že tohle je jedna z možností, jak nemocným lidem pomoct,“ uvedl student.

Stěry se prováděly na pěti místech VŠB-TUO. „Nápad hlavně souvisí i s tím, jak se univerzita pravidelně zapojuje do dárcovství krve. A pro registr jsme tím, že máme obrovskou skupinu mladých lidí, velmi zajímaví. Spolupráce s námi při tom náboru do registru je snazší, než kdyby potenciální dárce oslovovali jednotlivě,“ říká mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

Každý student, který stěry absolvoval, na sebe zanechal kontakt a dostal registrační kartu. Pokud budou nemocní jejich kostní dřeň potřebovat, pracovníci z národní databáze se jim ozvou.

„Transplantace kostní dřeně jsou primárně určeny pro hematoonkologické nemocné, nicméně v některých případech se využívají u hematologických vzácných onemocnění, kdy prostě ta kostní dřeň nemocného příjemce neumí tvořit v dostatečné míře některou z populací té krevní složky,“ vysvětluje primářka krevního centra Zuzana Čermáková, kdo jsou příjemci kostní dřeně.

Odběry prováděla nezisková organizace AlmaMater z Bohumína, která s Národní databází kostní dřeně spolupracuje. Akce toho typu se na půdě VŠB-TUO konala poprvé.

Spustit audio

Související