Transplantace ledviny jako nejúčinnější léčba selhání ledvin

27. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Primář transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Havránek

Transplantace ledviny je operace, při níž je zdravá ledvina dárce vpravena do těla pacienta, aby vykonávala veškeré funkce, které nefunkční ledviny příjemce již nejsou schopny plnit.

Jedná se o nejúčinnější léčbu chronického selhání ledvin, která v porovnání s dialýzou zdvojnásobuje předpokládanou dobu přežití. Víte o tom, že se nová ledvina, možná překvapivě, neukládá na místo původních ledvin?

Uslyšíte také, jak operace probíhá, jak se změní život člověku s transplantovanou ledvinou, jaká pravidla musí dodržovat. A víte, že člověk může transplantaci ledviny podstoupit i vícekrát? Poslechněte si záznam pořadu.

Transplantace ledvin IKEM - zajímavosti
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová